Peter Velits sa stal tretíkrát majstrom SR v časovke

NETKY.SK • 27 Jún 2014, 09:05 • 2 min

SLAVKOV PRI BRNE - Jazdec tímu BMC Racing Peter Velits sa stal tretíkrát v rade majstrom Slovenska v cyklistickej časovke.

Titul z Púchova 2012 i Novej Dubnice 2013 v kategórii elite obhájil vo štvrtkových pretekoch na 40 km na náročnej zvlnenej trati v moravskom Slavkove pri Brne. Dvadsaťdeväťročný Púchovčan bude môcť aj v ďalšom roku nosiť na sebe na elitných podujatiach v časovkách majstrovský slovenský dres a triumf je preňho povzbudením pred štartom na Tour de France. V spoločných pretekoch Čechov a Slovákov zdolal Velitsa o 31,88 sekundy iba Jan Bárta z NetAppu, ktorý si vybojoval český majstrovský hetrik. Rovnaké poradie v cieli spoločného šampionátu v časovke bolo aj pred rokom v Novej Dubnici. Bárta bol najlepší na všetkých medzičasoch. Tretí najrýchlejší čas dňa dosiahol Petr Vakoč z Omegy Pharma-Quick Step.

"Získať titul bola moja povinnosť, navyše to boli pre mňa aj prestížne preteky s českým majstrom Bártom, ktorý bol opäť rýchlejší. Bola to jedna z najťažších časoviek na národnom šampionáte. V niektorých zákrutách som si nemohol dovoliť zabrať naplno. Bola to spravodlivá trať pre všetkých. Dobre som si rozložil sily, vedel som, že dôležitý bude druhý okruh. Teším sa na nedeľňajšie preteky. Idem teraz domov do Púchova, v piatok a sobotu s Martin trochu ešte potrénujeme," povedal Peter Velits.

Striebro v majstrovstvách Slovenska patrí Marošovi Kováčovi z Dukly Trenčín Trek, celkovo šiestemu mužovi časovky. Za Velitsom zaostal o 2:01,58 min. Bronz v národnom šampionáte získal ďalší Trenčan Patrik Tybor. Organizátori v Slavkove pri Brne zvolili okruh so stúpaniami a prevýšením 375 m. Pretekári kategórie elite ho absolvovali dvakrát.

V pretekoch mužov do 23 rokov získal slovenský titul Mário Daško z Dukly Trenčín Trek, ktorý v spoločných pretekoch skončil na 7. priečke a ako najlepší Slovák vyhral národný šampionát. Za víťazným Čechom Davidom Dvorským z Bauknecht-Author zaostal o 2:17,98 min. V slovenskom šampionáte zdolal Daško tímového kolegu Ľuboša Malovca o takmer 32 sekúnd. Bronz si vybojoval obhajca titulu Johann Schwabik.

Výsledky - spoločné majstrovstvá SR a ČR v Slavkove pri Brne:

ČASOVKA

Muži-elite (40 km): 1. Jan Bárta (NetApp - Endura) 55:38,01 min, 2. (1. v M-SR) Peter Velits (BMC Racing) +31,88 s, 3. Petr Vakoč (Omega Pharma-Quick Step) +1:33,46, 4. Zdeněk Štybar (Omega Pharma-Quick Step) +2:04,09, 5. Tomáš Okrouhlický (Sparta Praha) +2:33,33, 6. (2. v M-SR) Maroš Kováč +2:43,46, ... 11. (3. v M-SR) Patrik Tybor +5:01,21, 12. (4. v M-SR) Matej Jurčo +5:22,63, 15. (5. v M-SR) Martin Mahďar (všetci Dukla Trenčín Trek) +6:23,26, 16. Jozef Metelka (Spirit Bikes Racing) +6:15,25

Muži do 23 rokov (40 km): 1. David Dvorský (Bauknecht-Author) 59:43,29 min, 2. Michal Schlegel (Favorit Brno) +0,84 s, 3. Tomáš Zechmeister (Bauknecht-Author) +4,87, ... 7. (1. v M-SR) Mário Daško +2:17,98 min, 9. (2. v M-SR) Ľuboš Malovec (obaja Dukla Trenčín Trek) +2:49,67, 10. (3. v M-SR) Johann Schwabik (Inter Bratislava) +2:52,69, 12. (4. v M-SR) Filip Taragel (Dukla Trenčín Trek) +3:07,08, 14. (5. v M-SR) Ján Chalupčík (Epic Janom Greenway) +3:50,96, 18. (6. v M-SR) Dominik Špilák (CK Witzenmann Vlkanová) +5:09,37

Ženy (20 km): 1. Martina Sáblíková (NowiS Team) 31:26,4 min, 2. Pavlína Šulcová (Ghost Rubena) +1:43,3, 3. Anežka Drahotová (CTP Šimůnek) +2:57,4, ... 5. (1. v M-SR) Michaela Maláriková (Kaktus bike) +3:21,3, 6. (2. v M-SR) Janka Keseg Števková (Outsiterz) +3:22,1, 8. (3. v M-SR) Lívia Hanesová (CK Banská Bystrica) +3:56,0

Juniorky (20 km): 1. Nikola Nosková 34:53,82, 2. Nikola Bajgerová (obe Kooperatíva SG Jablonec) +29,78, 3. Eva Planičková (SKC Tufo Prostějov) +31,75, ... 10. (1. v M-SR) Tereza Medveďová +2:11,55, 20. (2. v M-SR) Nina Janušíková (obe ŽP Šport Podbrezová) +5:24,80, 23. (3. v M-SR) Ivana Labajová (CK Epic Dohňany) +6:55,35

Juniori (20 km): 1. Adam Ťoupalík (ČEZ Cyklo Team Tábor) 28:43 min, 2. Roman Lehký (KC Kooperatíva SG Jablonec) +1:24 min, 3. Vojtěch Pezlar (Kovo Praha) +1:28, ... 6. (1. v M-SR) Juraj Bellan (Firefly) +2:11, 12. (2. v M-SR) Dávid Zverko (MŠK CK Žiar nad Hronom) +2:30, 14. (3. v M-SR) Ladislav Kniha (CyS Žilina) +2:47