Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. okt. 2020Aurel
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
21.06.2019 17:14 Environetky
Peter Pellegrini: Slovensko na summite EÚ potvrdilo cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.06.2019 17:14 Environetky

Peter Pellegrini: Slovensko na summite EÚ potvrdilo cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050BRUSEL - Slovensko sa na dvojdňovom summite EÚ v Bruseli v rámci debát o klimatickej agende prezentovalo ako krajina, ktorá chce dosiahnuť cieľ uhlíkovej neutrality do roku 2050. Po skončení rokovaní to povedal premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD).


Aj debaty lídrov týkajúce sa klimatickej politiky a dosiahnutia uhlíkovej neutrality do roku 2050 boli, podobne ako pri procese nominácií na top pozície v EÚ, "búrlivé a dynamické".

 

"V tomto sme sa ako Slovensko odchýlili od kolegov z Vyšehradskej štvorky a patríme do klubu veľkej väčšiny krajín, ktoré sú označené v poznámke pod čiarou, ktoré podporujú klimatické ambície do roku 2050," uviedol Pellegrini.

 

Česká republika, Maďarsko a Poľsko počas diskusií o klíme zablokovali pokusy ostatných členských krajín Únie stanoviť rok 2050 ako hraničný dátum pre dosiahnutie uhlíkovej neutrality. V záveroch summitu zostal zachovaný cieľ dosiahnuť uhlíkovú neutralitu v súlade s parížskou klimatickou dohodou, avšak rok 2050 ako dátum, keď sa tento cieľ mal stať realitou, sa ocitol iba ako poznámka pod čiarou.

 

Pellegrini na summite tlmočil postoj Slovenska, že je na túto výzvu pripravené a chce o tento cieľ zabojovať, čo je podľa jeho slov možné aj vzhľadom na to, že slovenský národný energetický mix na rozdiel od Poľska a iných susedných krajín je podstatne lepší.

 

 

Slovenský premiér však naznačil, že chápe postoj poľského premiéra Mateusza Morawieckého, lebo Poliaci majú väčšie problémy ako Slováci, čo sa týka uhoľného baníctva a výroby elektriny z uhlia.

 

"Slovensko patrí do tej skupiny krajín, ktoré chcú mať ambiciózny cieľ a chcú, aby EÚ bola lídrom v ochrane životného prostredia a boja proti klimatickým zmenám a tak som aj prezentoval našu pozíciu," konštatoval Pellegrini.

 

Na otázku, či táto téma bude predmetom ďalších rokovaní na najvyššej úrovni, Pellegrini uviedol, že Únia už teraz vyslala jasný signál septembrovému klimatickému summitu OSN v New Yorku a to, že väčšia krajín EÚ, okrem troch, sa hlási k ambicióznemu záväzku dosiahnuť stav bez emisií CO2 do roku 2050.

 

Zároveň však podľa neho bude dôležité, aby v tomto EÚ nezostala sama a aby sa k týmto záväzkom hlásili aj iné časti sveta.

 

"Nemôže to byť na úkor priemyslu a nespravodlivého vývoja v tom, že Únia bude ambiciózna a bude prijímať ťažké rozhodnutia, investovať do zelených technológií a do transformácie priemyslu, a na druhej strane India, Latinská Amerika, Spojené štáty alebo Čína nebudú postupovať rovnakým tempom," povedal Pellegrini. Takáto situácia by podľa neho viedla EÚ do znevýhodneného postavenia vo svete.

 

Upozornil však, že snaha EÚ zachrániť životné prostredie a zabrzdiť klimatické zmeny, ktoré môžu spôsobiť devastáciu prostredia vhodného pre život, musí byť nadradená všetkým podnikateľským záujmom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok