Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
18. jan. 2021Bohdana
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
10.02.2020 18:03 Domov
Peter Pelegrini: Slovensko je pripravené zvládnuť aj prípadnú mimoriadnu udalosť súvisiacu s koronavírusom
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.02.2020 18:03 Domov

Peter Pelegrini: Slovensko je pripravené zvládnuť aj prípadnú mimoriadnu udalosť súvisiacu s koronavírusomBRATISLAVA - Slovensko je pripravené zvládnuť aj prípadnú mimoriadnu udalosť súvisiacu so šírením nového koronavírusu. V pondelok to uviedol predseda vlády SR Peter Pellegrini poverený riadením ministerstva zdravotníctva.


Ten sa bol spolu s ministrom obrany Petrom Gajdošom pozrieť v Ústrednej vojenskej nemocnici (ÚVN) v Ružomberku, ktorá patrí pod rezort obrany. 

 

Preverenie epidémie

"Prišli sme preveriť aj nasadenie mobilnej nemocnice v prípade rozsiahlejšej epidémie. Týmto zariadením disponuje armáda SR," uviedol premiér. Ako dodal, Ozbrojené sily SR v súčasnosti disponujú skoro 500 zdravotníckymi zamestnancami, ktorí sú pripravení riešiť takéto situácie.

 

Zároveň disponujeme mobilnou nemocnicou, ktorú vieme v prípade potreby na špeciálnom území rozvinúť do troch dní. Nemocnica má v prvom slede kapacitu 40 lôžok a je možné rozšíriť ju o ďalších 30.

"V prípade, že by bolo potrebné vysporiadať sa s desiatkami až stovkami ochorení a izolovať ich, sme pripravení vo vojenskom priestore Lešť a v Malackách postaviť takúto mobilnú nemocnicu," konštatoval Pellegrini.

 

Na Lešti tiež disponujeme ďalšími ubytovacími kapacitami a armáda podľa neho vie vytvoriť uzatvorené, izolované a hermeticky kontrolované mestečko s kapacitou do 2 tisíc ľudí.

 

 

Cvičenie na hranici

Je to podľa premiéra najhorší variant, ale je potrebné, aby sme preverili aj pripravenosť ozbrojených síl na takúto alternatívu. "Veľká mobilná nemocnica a pomoc armády SR by prišla do úvahy až vtedy, ak by naše nemocničné zariadenia boli preťažené a bolo by potrebné postupovať iným krízovým scenárom," dodal predseda vlády. Vo štvrtok má prebehnúť cvičenie na hraničnom priechode Čierna nad Tisou a v piatok vo Vyšnom Nemeckom.

"Som rád, že som mohol spoločne s kolegami predstaviť Ústrednú vojenskú nemocnicu a potvrdiť spôsobilosti poľnej vojenskej nemocnice, ktorá v súčasnosti vykonáva úkony druhého urgentu v prospech Ústrednej vojenskej nemocnice," povedal minister obrany Peter Gajdoš. Možnosti poľnej nemocnice sú podľa neho v súčasnosti limitované, pretože je kapacitne predurčená na prípad vojny a vojnového stavu s dôrazom na chirurgické operácie a ošetrenia.

 

Z hľadiska mierového stavu a infektológie je podľa neho potrebné prispôsobiť túto nemocnicu na riešenie tejto krízovej situácie.

 

 

Doteraz 31 podozrení

"V situácii, do ktorej by sme sa mohli dostať, bude úsilie narastať s kapacitnými možnosťami," konštatoval. V prípade potreby by sa podľa neho využil výcvikový priestor Záhorie a Lešť aj letiská v Malackách a Sliači. "Deklarujeme pre občanov, že sme pripravení pomôcť, keď bude najhoršie," uzavrel minister.

Doteraz sme na Slovensku preverili 31 podozrení na ochorenie na nový koronavírus. Odobratý biologický materiál už nepotrebujeme zasielať do laboratória v Berlíne, vzorky vieme vyšetrovať aj u nás. Výsledok máme k dispozícii do niekoľkých hodín. Na Slovensku sa zatiaľ výskyt koronavírusu nepotvrdil.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok