Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ján Mičovský
Ján Mičovský
04.02.2015 12:26 Domov
PET fľaše navrhuje Mičovský zálohovať
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.02.2015 12:26 Domov

PET fľaše navrhuje Mičovský zálohovaťBRATISLAVA – PET fľaše by sa podľa poslanca za OĽaNO Jána Mičovského mali zálohovať. Návrh zakomponovať výkup PET fliaš do nového zákona o odpadoch Mičovský predniesol počas parlamentnej rozpravy.


Poslanec obyčajných ľudí upozornil, že samotná PET fľaša je často drahšia ako voda, ktorá sa v nej predáva. Podobne, ako sa Slovensko zbavilo starého železného odpadu z lesov po tom, ako sa dalo železo speňažiť v zberniach, výkup PET fliaš by pomohol vyčistiť krajinu od tejto formy odpadu.

„Ak chceme, aby PET fľaše prestali zamorovať okolie, určitá forma zálohovania je potrebná. Bez ohľadu na to, či pôjdu PET fľaše na ďalšie použitie, alebo sa budú recyklovať, bez nejakej formy zálohovania nezbavíme krajinu odpadu z PET fliaš,“ povedal nezaradený poslanec Mikuláš Huba. 

 

Opozičný zákonodarca upozornil, že podobne, ako je Fínsko krajinou tisícov jazier, Praha je stovežatá, tak Slovensko je krajinou desiatok tisíc skládok. „V Európe sme na špici krajín, ktoré nerecyklujú odpad, ale hádžu ho napríklad do potoka. Ako je to možné? Lebo nám to nevadí,“ konštatoval Huba. 

 

Nový zákon o odpadoch má do oblasti odpadového hospodárstva zaviesť viacero zmien. Ministerstvo životného prostredia, ktoré návrh vypracovalo, chce zákonom priblížiť Slovensko k smerniciam a štandardom Európskej únie. Právnu normu začiatkom decembra v rámci tzv. vnútrokomunitárneho pripomienkového konania odobrila aj Európska komisia. 

 

Návrh zákona zavádza napríklad tzv. rozšírenú zodpovednosť výrobcov a dovozcov za výrobok od jeho výroby, až po jeho spracovanie ako odpadu. Znamená to, že výrobcovia budú zodpovedať za recykláciu a spracovanie vlastných výrobkov. Platí to napríklad pre výrobcov alebo dovozcov elektrozariadení, vozidiel, pneumatík, akumulátorov, ale aj papiera, plastov alebo skla. O vytriedený odpad sa majú postarať novovytvorené Organizácie zodpovednosti výrobcov. Obce budú po uzavretí dohody s organizáciami povinné platiť len za vývoz zmiešaného komunálneho odpadu, čo by ich podľa ministra malo motivovať k dôslednému triedeniu odpadu. Momentálne totiž až 74 percent komunálneho odpadu na Slovensku končí na skládkach. 

 

Zákon má priniesť tiež zrušenie Recyklačného fondu. Funkcie fondu prejdú na výrobcov a na štát. Takisto sa sprísni systém výkupu kovov od fyzických osôb. Zberniam pribudne povinnosť uskladniť kovy na sedem dní na tzv. monitorovacom priestore, ktorý je monitorovaný kamerovým systémom. Taktiež budú zberne využívať len váhy s platným certifikátom o ich ciachovaní. Vyplácanie osôb, ktoré kov do zberne prinesú, bude fungovať len formou prevodu na bankový účet alebo pomocou peňažného poukazu, nie v hotovosti. Ministerstvo si od týchto opatrení sľubuje pokles trestnej činnosti spojenej s výkupom kovov. Ministerstvo pôvodne uvažovalo nad plošným zákazom výkupu kovov od fyzických osôb. Tento krok by však podľa analýz uškodil zberniam aj spracovateľom kovov.reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok