Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
25. nov. 2020Katarína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
20.05.2019 12:36 Zaujímavosti
Peniaze nie sú všetko: Nový Zéland zavádza netradičnú stratégiu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.05.2019 12:36 Zaujímavosti

Peniaze nie sú všetko: Nový Zéland zavádza netradičnú stratégiuJe úspech krajiny merateľný ekonomickým ziskom? Nový Zéland si to nemyslí, a preto zavádza inovatívne opatrenia.


Bežnými ukazovateľmi, ktoré sa všeobecne akceptujú a mali by odrážať to, ako dobre sa v tej-ktorej krajine žije, sú napríklad úroveň zdravotnej starostlivosti, služieb, vzdelávania i finančná zabezpečenosť obyvateľstva. V prípade Nového Zélandu je to však inak. Hoci je táto krajina na celom svete známa ako ekonomicky silná a tým pádom by sa nám mohlo javiť, že život tu je bezproblémový, nie je to celkom tak. Pravdou je, že ľudia sa tu boria s mnohými problémami. Väčšina z nich si nemôže dovoliť vlastné bývanie, rastú počty bezdomovcov a aj samovrážd. Otázkou teda je, má sa štát zaoberať výhradne tým, čo o krajine hovoria ekonomické štatistiky alebo je podstatnejšie opýtať sa ľudí, či sú tu skutočne šťastní?

 

 

Nový Zéland má jednoznačnú odpoveď. Pocit pohody či šťastia a peniaze, to sú dve rozdielne veci. Preto sa rozhodli vyčleniť v štátnom rozpočte financie na to, aby dobrý pocit zo života v ľuďoch posilnili. Tým sa stane prvou krajinou na svete, ktorá sa pokúsi merať úspech na základe všeobecnej spokojnosti ľudí so svojimi životmi, nie podľa ekonomických ukazovateľov.

 

Špeciálna úprava legislatívy, štátna podpora prevencie proti chudobe, domácemu násiliu, ale aj pomoc v otázke mentálneho zdravia obyvateľov, to všetko by Novozélanďanom malo pomôcť cítiť sa vo svojej krajine lepšie.

 

 

Nový rozpočet by mal byť k dispozícii už 30. mája, pričom jeho cieľom je znížiť markantné rozdiely medzi miestnou „elitou“ a bežnými ľuďmi. Samozrejme, daný návrh sa nestretol len s pozitívnym ohlasom. Viacerí politici tvrdia, že takéto opatrenia situáciu občanom nevyriešia a štát by sa mal radšej zaoberať tým, ako zdokonaliť služby a vylepšiť infraštruktúru. Amy Adamsová, hovorkyňa jednej z politických strán sa pre RNZ vyjadrila, že budovanie dobrých vzťahov so susedmi nemôže byť prednejšie ako prevencia cukrovky.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky IK

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok