Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Pellegrini
Peter Pellegrini
23.05.2018 16:30 Domov
Pellegrini: Musíme skončiť s nezmyselne komplikovaným verejným obstarávaním
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
23.05.2018 16:30 Domov

Pellegrini: Musíme skončiť s nezmyselne komplikovaným verejným obstarávanímBRATISLAVA – Limity pre zjednodušené formy verejného obstarávanie (VO) sa razantne zvýšia. Avizoval to predseda vlády SR Peter Pellegrini (Smer-SD) v príhovore k účastníkom 29. snemu Združenie miest a obcí (ZMOS) v Bratislave.


Napríklad pri obstarávaniach tovaru bežne dostupného na trhu to má byť zvýšenie z 15.000 eur až na 70.000 eur, pri nákupe potravín pre školské jedálne či zariadenia pre seniorov to bude limit až 221. 000 eur, pri tendroch na stavebné práce avizoval premiér limit 180.000 eur, do ktorého budú platiť zjednodušené formy verejných súťaží. „Nech sa už skončí to, že keď potrebujete niečo urýchlene riešiť, v dôsledku komplikovaného verejného obstarávania s tým môžete začať po roku a pol," uviedol pred primátormi a starostami, ktorí zastupovali mestá a obce, členov ZMOS.

 

Podľa svojich slov plne podporuje aktivity predsedu ÚVO Miroslava Hliváka a tendenciu razantných zmien v zákone o verejnom obstarávaní. "Nech sú tie zmeny aj také, že sa možno nebudú páčiť tretiemu sektoru," povedal Pellegrini. "No nie je možné, aby zo starostov a primátorov niekto robil ľudí, ktorí sú dopredu podozrievaní z nekorektného hospodárenia s verejnými zdrojmi," zdôraznil premiér zároveň s otázkou, prečo by mali mať starostovia a primátori na Slovensku limity, pre ktoré sa ani "nemôžu pohnúť z miesta". Zmeny majú naopak podporiť úsilie zamestnávať miestne firmy i nákup regionálnych potravín.

 

Pellegrini v prejave takisto avizoval razantné zmeny aj v prípade zákona o slobodnom prístupe k informáciám. "Nemôže byť predsa 211-tka používaná na šikanu samospráv, tak ako sa to deje často v súčasnosti, to sa musí skončiť," zdôraznil Pellegrini.

 

Vyzdvihol i úsilie samospráv implementovať do života svojich obcí a miest smart riešenia. V tejto súvislosti požiadal starostov a primátorov, aby dovolili telekomunikačným operátorom zakopať čo najviac optických káblov. Poukázal, že SR má možnosť stať sa európskym lídrom v zavádzaní najmodernejších sietí. "Takže prosím, aj keď je to určitý dočasný diskomfort, vyjdite im v ústrety a pomôžte zaviesť novú digitálnu infraštruktúru budúcnosti," povedal.

 

V poradí 29. snem ZMOS-u, najvyšší orgán združenia, sa koná v stredu a štvrtok (24.5.) v bratislavskej Inchebe. Sloganom tohtoročného snemu sú Kvalitné služby a zodpovedné rozhodnutia. V úvodnej časti stredajšieho programu predniesli hodnotiace správy za uplynulé obdobie predseda ZMOS-u Michal Sýkora a tiež podpredsedovia združenia – predseda Komory miest Štefan Bieľak a predseda Komory obcí Ľubomír Lőrincz. Na sneme vystúpil aj prezident SR Andrej Kiska. Súčasťou stredajšieho programu bude večer i vyhlásenie výsledkov súťaže „Oskar bez bariér 2017," ktorá je pod záštitou ministra práce, sociálnych vecí a rodiny SR a tiež vyhlásenie ocenenia v rámci „Komunít priateľských deťom a mladým ľuďom." Druhý deň rokovaní (24.5.) vyvrcholí schvaľovaním uznesenia, ktoré stanoví priority do najbližšieho snemu.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok