Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. jún. 2023Stanislava
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
30.03.2023 07:30 Relax
Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.03.2023 07:30 Relax

Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňovBANSKÁ BYSTRICA - V uplynulom týždni v ovzduší na celom území Slovenska dominoval peľ topoľa, jaseňa a drevín z čeľadí cyprusovité-tisovité. Kvitnutie liesky a jelše sa končí aj v chladných oblastiach so snehovou pokrývkou a na ich miesto nastupujú hrab a breza. V súvislosti s aktuálnou peľovou situáciou o tom v stredu informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.


"Monitorovacie stanice na celom Slovensku zachytili peľ brezy, ktorý v hlavnom meste už koncom týždňa dosiahol veľmi vysokú dennú koncentráciu. Najvyššiu dennú hladinu jej peľu zachytili v Bratislave a v Žiline," konštatovala Lafférsová s tým, že v ostatných oblastiach peľ brezy nedosiahol alergiologicky významné hodnoty. Peľ jaseňa a topoľa v ovzduší dosahoval vysoké koncentrácie na celom území. Vyššie hladiny peľu topoľa zachytili v Bratislave a v Žiline, jaseňa v Bratislave, Nitre a v Banskej Bystrici.

 

V prípade peľu drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité zaznamenali najvyššiu dennú koncentráciu v Košiciach, Žiline a v Banskej Bystrici. V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ javora, vŕby, duba a brestu. "Peľ brezy sa stane najvýznamnejším alergénom najbližších týždňov. Peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahne vyššie denné koncentrácie na strednom, severnom a východnom Slovensku. Na tomto území očakávame aj vyššie hladiny peľu jaseňa a topoľa. Rozširuje sa druhové spektrum kvitnúcich drevín o peľ hrabu a duba, ktorých denné koncentrácie môžu výraznejšie stúpnuť na celom území Slovenska," zhrnula Lafférsová. reklama


Zdroj: TASR / KB Netky

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok