Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. okt. 2021Dobromila
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zamestnanci v školstve volajú po zlepšení kvality výberových konaní na riaditeľa.
Zamestnanci v školstve volajú po zlepšení kvality výberových konaní na riaditeľa.
25.08.2021 08:51 Domov
Pedagogickí zamestnanci volajú po transparentných výberových konaniach na riaditeľov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
25.08.2021 08:51 Domov

Pedagogickí zamestnanci volajú po transparentných výberových konaniach na riaditeľovBRATISLAVA – Zamestnanci v školstve sa zhodujú na zlepšení kvality výberových konaní na riaditeľa, ich transparentnosti a prístupnosti verejnosti.


Vyplýva to z online prieskumu Slovenskej komory učiteľov (SKU) k otázkam rady školy, výberu riaditeľa a jeho kompetenciám. Prieskum sa konal sa od 13. júla do 22. augusta a zapojilo sa do neho 375 pedagogických a odborných zamestnancov. SKU prieskum zorganizovala v súvislosti s legislatívnymi úpravami zákona o štátnej správe v školstve a školskej samospráve.

 

Verejné výberové konania
Podľa 87 percent respondentov by malo Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR svojou vyhláškou určiť spôsob priebehu a podmienok výberového konania na riaditeľa školy či školského zariadenia.

 

Zároveň 84,8 percenta súhlasí s tým, aby návrhy koncepcií kandidátov na riaditeľa školy boli verejne prístupné a takmer 80 percent chce, aby aj výberové konanie boli verejné. Z opýtaných bolo 73 percent za to, aby sa kompetencie a zodpovednosti riaditeľa prerozdelili medzi ostatných vedúcich zamestnancov školy.

 

Funkčné obdobie riaditeľov
Takmer 74 percent účastníkov prieskumu navrhuje konkrétne formy a spôsoby obmedzenia funkčných období. SKU priblížila, že najčastejšie sa vyskytla možnosť obmedzenia po dvoch funkčných obdobiach s prípadným predĺžením so súhlasom väčšej časti rady školy.

 

„Tento model s možnosťou predĺženia ale s väčšou podporou rady školy sa javí ako najlepšie riešenie, aby sa zachovala možnosť ponechať vo funkcii kvalitných riaditeľov,“ zhodnotila SKU. V odpovediach zaznamenala aj názor, že počet volebných období by mal byť neobmedzený. Za túto možnosť hlasovalo viac ako 26 percent respondentov.
 
V súvislosti s radou školy je 87 percent respondentov za to, aby tento orgán mal rovnaké práva aj v cirkevných a súkromných školách. Podľa 81 percent opýtaných by malo platiť, že zastúpenie zamestnancov, rodičov a zástupcov zriaďovateľa v rade by mal byť rovnaký. S tvrdením, že rada má mať, rovnako ako riaditeľ, päťročné funkčné obdobie, súhlasilo 74 percent opýtaných.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok