Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. máj. 2023Ferdinand
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
08.11.2022 18:00 Domov
Päť zubrov zo zubrej zvernice našlo nový domov v Rumunsku
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.11.2022 18:00 Domov

Päť zubrov zo zubrej zvernice našlo nový domov v RumunskuTOPOĽČIANKY - Zubriu zvernicu pri Topoľčiankach opustilo päť zubrov. V priebehu septembra a októbra ich previezli do zvernice v Rumunsku. Zariadenie kapacitne nepostačovalo pre stádo zubrov, ktoré tam aktuálne žije, priblížil štátny podnik Lesy SR.


Prevoz zubrov označil za administratívne, technicky i organizačne mimoriadne náročnú operáciu. Zubor hrivnatý (Bison bonasus) je chráneným živočíchom, jeho chov i prevoz podlieha prísnym pravidlám. Lesy SR ponúkli zubry z Topoľčianok viacerým európskym inštitúciám venujúcim sa ich chovu a ochrane. Záujem prejavila rumunská nadácia Carpathia, ktorej cieľom je ochrana karpatských ekosystémov a reintrodukcia zubra hrivnatého do prírodného prostredia. V Rumunsku tak nový domov našli dva slovenské býčky a tri mladé kravičky zubra. Po pobyte v karanténnej obore a postupnej aklimatizácii sa stanú súčasťou 75-členného stáda a vypustia ich do voľnej prírody. Zubria zvernica pri obci Topoľčianky vznikla v roku 1958 na záchranu kriticky ohrozeného zubra hrivnatého, ktorého populácia vo voľnej prírode bola úplne zdecimovaná. Prvé zubry, zubor Bereg a zubrica Beglianka, boli darom vtedajšej sovietskej vlády Československej republike. Prvý prírastok v zvernici zaznamenali 1. júna 1961. Bol pomenovaný Sivko, pretože na základe medzinárodnej dohody všetky zubry narodené v Topoľčiankach musia mať meno so začiatočnou slabikou Si. Na začiatku 20. storočia žilo v celej Európe len 56 jedincov chovaných v zajatí. Vo viacerých európskych krajinách sa odborníci v súčasnosti pokúšajú prinavrátiť zubra do jeho prirodzeného prostredia. Prispieva k tomu aj topoľčianska zvernica, ktorá napríklad v roku 2017 previezla 11 slovenských zubrov do Maďarska, aby pomohla obnoviť zubriu populáciu v národnom parku Őrség. reklama


Zdroj: TASR / KB NetkyNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok