28.03.2018 09:03 Zahraničie
Parlament zvolil za nového prezidenta Win Mjina, spojenca Su Ťij
NEPJITO - Mjanmarský parlament zvolil v stredu za nového prezidenta krajiny Win Mjina. V úrade nahradí Tchin Ťjoa, ktorý pred týždňom oznámil, že po dvoch rokoch odstupuje z funkcie zo zdravotných dôvodov.
Win Mjin (66) je rovnako ako jeho predchodca popredným členom Národnej ligy za demokraciu (NLD) a blízkym spojencom predsedníčky tejto strany Aun Schan Su Ťij, ktorá je faktickou šéfkou vlády Mjanmarska, hoci formálne je hlavou štátu i vlády prezident.
Za nového, v poradí 10. prezidenta Mjanmarska hlasovalo 403 zo 636 členov oboch komôr parlamentu. Win je bývalým predsedom dolnej komory, Snemovne reprezentantov.
Strana niekdajšej opozičnej vodkyne a laureátky Nobelovej ceny mieru Su Ťij zvíťazila v parlamentných voľbách z roku 2015, ktoré boli prvými plne demokratickými voľbami v tejto krajine juhovýchodnej Ázie po desaťročiach vojenskej vlády.
NLD získala väčšinu v oboch komorách parlamentu, čo odráža veľkú podporu verejnosti, ktorú si Su Ťij získala počas desaťročí boja za demokraciu. Nová civilná vláda však zápasí s ťažkosťami pri dosahovaní mieru a národného zmierenia, keď vplyvná armáda naďalej vedie boje s etnickými povstalcami a čelí medzinárodnej kritike za brutálne zaobchádzanie s moslimskými Rohingami.
Samotná Su Ťij sa o funkciu prezidentky nemohla uchádzať. Bráni jej v tom mjanmarská ústava, podľa ktorej nemôže byť hlavou štátu osoba, ktorej bezprostrední rodinní príslušníci majú cudzie štátne občianstvo. Vytvorili však pre ňu osobitnú funkciu štátnej radkyne, ktorá zodpovedá úradu premiéra.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: TASR
Foto: TASR
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk