Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. mar. 2021Albín
BratislavaBratislava 11°
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister zdravotníctva Marek Krajči
Minister zdravotníctva Marek Krajči
09.12.2020 08:59 Domov
Parlament schválil sumu 575 miliónov eur na oddlženie nemocníc
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.12.2020 08:59 Domov

Parlament schválil sumu 575 miliónov eur na oddlženie nemocnícBRATISLAVA - Do zdravotníctva smeruje nová finančná injekcia.


Minister zdravotníctva Marek Krajči včera do parlamentu predložil návrh Finančná stabilizácia zdravotníckych zariadení.  

 

Posledné oddlženie zdravotníckych zariadení bolo schválené vládou SR v roku 2017.

Ministerstvo zdravotníctva má za to, že vtedy prijaté opatrenia na zníženie miery zadlžovania zlyhali. 

 

Preto v spolupráci s ministerstvom financií, pripravilo nový návrh, ktorý má podľa Mareka Krajčiho dva hlavné ciele a to zamedziť ďalšiemu zadlžovaniu nemocníc a súčasne riešiť finančnú situáciu nemocníc vo vzťahu k ich veriteľom, pre už existujúce právne záväzky po lehote splatnosti. 

 

Predpokladané výdavky 

 

Ministerstvo nedisponuje údajmi zo všetkých nemocníc. Pri sledovaných nemocniciach je objem záväzkov po lehote splatnosti k 31. decembru 2019 vo výške 599 mil. eur. V zvyšných nemocniciach, odhaduje ministerstvo dlhy vo výške 10 mil. eur.

 

Súčasne očakáva nárast záväzkov po lehote splatnosti k 30. novembru tohto roka približne vo výške 100 mil. eur. 
Parlament včera návrh schválil a na oddlženie nemocníc odsúhlasil sumu 575 mil.eur. Na realizáciu finančnej stabilizácie zdravotníckych zariadení, sa použijú štátne finančné aktíva.  

 

Mechanizmus oddlžovania 

 

Veritelia nemocníc budú môcť uspokojiť svoje pohľadávky za podmienok, ktoré definuje Finančná stabilizácia zdravotníckych zariadení.

Zapojenie veriteľov bude dobrovoľné a právne nenárokovateľné.  

 

Ak  prihlásená pohľadávka veriteľa nebude uspokojená, práva veriteľa voči nemocnici nezanikajú a ostávajú nezmenené aj so všetkými právnymi nárokmi. To isté platí aj v prípade, že sa veriteľ do tohto mechanizmu nezapojí.  

 

Možnosť zapojiť  budú mať všetky nemocnice bez ohľadu na ich právnu formu či vlastníctvo, ako aj veritelia týchto nemocníc.  

 

SAS návrh nepovažuje za dobrý 

 

K téme oddlžovania nemocníc sa včera vyjadril aj Richard Sulík zo strany Sloboda a Solidarita, ktorý predložený návrh nepovažuje za dobré riešenie situácie v zdravotníctve. Sulík sa obáva, že návrh nezabráni tomu, aby dlhy nemocníc nerástli v rovnakej miere, ako doteraz.

 

Návrh podľa Sulíka prešiel na vláde konsenzuálnym súhlasom.  

 

Napriek nesúhlasu, zaželal Sulík ministrovi zdravotníctva veľa šťastia a síl, aby zadlžovanie nemocníc zastavil.

 

Ako dodal, “Chceme veriť ministrovi zdravotníctva, že naozaj prijme také opatrenia, ktoré zabránia ďalšiemu zadlžovaniu." 

 

Čítajte tiež: Marek Krajčí je pripravený nechať sa zaočkovať prvou vakcínou, ktorá na Slovensko dorazí. Urobí to pokojne aj pred zrakom verejnosti

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Ida Železníková

Foto:  FB Marek KrajčiNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok