Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. okt. 2021Kristián
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová.
Pápež František a prezidentka SR Zuzana Čaputová.
13.09.2021 09:52 Domov
Pápež sa stretol s prezidentkou. Vyzdvihol slovenskú pohostinnosť i symboliku Tatier
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.09.2021 09:52 Domov

Pápež sa stretol s prezidentkou. Vyzdvihol slovenskú pohostinnosť i symboliku TatierBRATISLAVA - Svätý Otec sa takisto stretol s rodinou prezidentky. Na oficiálny uvítací ceremoniál prišlo približne 500 pozvaných hostí.


Zuzana Čaputová sa v pondelok dopoludnia stretla v Prezidentskom paláci s pápežom Františkom. Prezidentka si pri tejto príležitosti obliekla modré šaty s ručne robenou čipkou symbolizujúcou Dunaj, ktorý spája.

 

 

Dvojica sa najprv stretla medzi štyrmi očami v Zlatom salóne. Na mieste bol prítomný aj tlmočník, pretože Zuzana Čaputová počas schôdzky hovorila v slovenskom a pápež v talianskom jazyku. Obvykle je na osobný rozhovor so Svätým Otcom vyhradených 15 minút, hlava štátu však dostala nadpriemerný čas. Nasledovalo stretnutie Svätého Otca s úzkou rodinou prezidentky v Zelenom salóne.

 

Prečítajte si tiež: Prvé pocity zo stretnutia s pápežom na Slovensku. Aký bude mať dnes program?

 

Prezidentka následne sprevádzala vzácneho hosťa z Vatikánu do záhrady paláca, kde sa konal oficiálny uvítací ceremoniál. Na podujatie prišlo približne 500 pozvaných hostí zo všetkých sfér politického a spoločenského života. Obaja vystúpili na vkusne navrhnutom pódiu s príhovormi.

 

Prezidentka pápeža nazvala jednou z najväčších mravných a duchovných autorít, ktorá oslovuje ľudí i mimo katolíckej cirkvi. Pápež sa poďakoval za príjemné privítanie na Slovensku, ktoré podľa vlastných slov vníma ako posla pokoja v srdci Európy. Pápež poukázal na modrý pás na zástave SR, ktorý, symbolizuje bratstvo so slovanskými národmi

 

Zvyky a hodnoty 

 

Okrem iného vyzdvihol aj slovanský zvyk  vítania chlebom a soľou či krásu Tatier, ktoré spájajú a presahujú hranice krajiny, čo by nás všetkých malo inšpirovať.

 

Slovenské dejiny sú podľa pápeža nezmazateľne poznačené vierou, a preto dúfa, že tá pomôže prirodzeným spôsobom udržiavať úmysly a pocity bratstva. Pápež pritom poukázal na životy svätých Cyrila a Metoda. "Pevnosť ich viery sa prejavovala v spontánnej otvorenosti. Je to dedičstvo, ktorého ovocie ste povolaní zbierať, aby ste boli aj v tomto čase znakom jednoty," poznamenal Svätý Otec. Slovákov vyzval, nech z ich sŕdc nevymizne povolanie k bratstvu. "Nech vždy sprevádza sympatickú autentickosť, ktorá vás charakterizuje".

 

Pápež dnes takisto daroval Zuzane Čaputovej medailu, ktorá odkazuje na prebiehajúcu návštevu Slovenska. V strede medaily je zobrazená Panna Mária, patrónka Slovenska. V pozadí je dvojkríž, ktorý patrí k symbolom krajiny. Pastoračnú cestu Svätého Otca pripomína aj dátum a text na okraji medaily.

 

Dary pre pápeža 

 

Pápež si rovnako prevzal dary od slovenskej prezidentky. Medzni nimi boli symbolický peceň chleba, kniha i med z Prezidentskej záhrady. Súčasťou jej darov sú tiež nabíjacia stanica pre elektromobily a medicínske vybavenie určené na pomoc v najchudobnejších častiach sveta prostredníctvom vatikánskych organizácií. 

 

 

Darovaný chlieb upiekli v trnavskej pekárni Chlieb náš. Uložený bol v prútenom košíku, ktorý uplietol majster ľudovej umeleckej výroby Pavol Vrtich z Nového Mesta nad Váhom z lúpaného prútia a prikrytý paličkovanou čipkou z Ústredia ľudovej umeleckej výroby v Bratislave. Vzor ružice na nej má pôvod v obci Slovenský Grob. Prikrývku navrhla výtvarníčka Božena Janeková v roku 1987. "Keďže chlieb vzniká z mnohých zŕn, aj v starokresťanskej modlitbe sa spomína ako symbol spájania. Chlieb je zároveň symbolom života, ľudskej práce a dobrých skutkov," zdôvodnil hovorca prezidentky Martin Strižinec.

 

K téme: AKTUALIZOVANÉ: Pápež František zanechal v Maďarsku silný odkaz!

 

Ďalším darom je kniha Reštaurovanie od akademickej maliarky Márie Bidelnicovej. V rámci reštaurátorskej práce sa zameriava na obnovu sakrálnych pamiatok, ktorá sprítomňuje umelecké poklady a vieru dávnych majstrov. Približuje rôzne reštaurátorské postupy a techniky na dielach od gotiky až po súčasnosť.

 

"Keďže prezidentku SR a pápeža Františka spája vzťah k životnému prostrediu a obaja opakovane pripomínajú riziká spojené s klimatickými zmenami a naliehavosť klimatickej krízy, medzi darmi je aj nabíjacia stanica od slovenskej startupovej firmy AgeVolt z Bratislavy, ktorú budú môcť vo Vatikáne používať na dobíjanie elektromobilov," priblížil Strižinec. Výrobok je čiastočne z recyklovaných materiálov. Flexibilitou a riadenou umelou inteligenciou prispieva k znižovaniu emisií oxidu uhličitého.

 

Prezidentka sa tiež rozhodla podporiť Vatikánsku komisiu pre COVID-19 a Fond pápežských misijných diel, cez ktoré financujú boj s pandémiou v chudobnejších štátoch v Afrike, Ázii, Latinskej Amerike a v Oceánii. Rovnako pomáha aj ľuďom bez domova a iným marginalizovaným skupinám. Darovala im zdravotnícke pomôcky a prístroje.

 

Možno vás zaujme: Zahraničné médiá porovnávajú návštevu pápeža u nás a v Maďarsku. Ako sme dopadli?

 

Súčasťou medicínskeho vybavenia je pľúcny ventilátor od spoločnosti IPM Chirana, ktorý sa skladá z 1 200 komponentov riadených umelou inteligenciou. Je navrhnutý tak, aby pacientovi poskytol individualizovanú pomoc podľa stavu jeho pľúc. Firma poskytne prístroj a vyškolí personál v zariadení podľa výberu Svätej stolice.

 

Medzi darmi je tiež 14 germicídnych žiaričov od spoločností Microwell v Šali, Nexa v Piešťanoch a Unizdrav v Prešove, 98 000 špeciálnych injekčných striekačiek od spoločnosti Chirana T Injecta, ktoré sa používajú na očkovanie proti COVID-19, 108 000 ochranných rúšok od firmy Vidra zo Žiliny a 40 kartónov dezinfekčných prostriedkov od firmy Banchem z Dunajskej Stredy.

 

Tradičným darom prezidentky je aj med od včiel z úľov v Prezidentskej záhrade.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky.sk LD

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok