Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. máj. 2022Gizela
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pápež František sa modlí neďaleko Španielskych schodov pri stĺpe so sochou Nepoškvrnenej Panny Márie, čo je tradícia, ktorá sprevádza začiatok sviatočného obdobia v talianskej metropole, 8. decembra 2021 v Ríme.
Pápež František sa modlí neďaleko Španielskych schodov pri stĺpe so sochou Nepoškvrnenej Panny Márie, čo je tradícia, ktorá sprevádza začiatok sviatočného obdobia v talianskej metropole, 8. decembra 2021 v Ríme.
17.12.2021 06:36 Osobnosti
Pápež František má dnes narodeniny!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.12.2021 06:36 Osobnosti

Pápež František má dnes narodeniny!Pápež František je svojim spôsobom naozaj výnimočnou osobnosťou. Je totiž prvým mimoeurópskym pápežom po viac ako tisícročí a prvou hlavou katolíckej cirkvi pochádzajúcej z Ameriky. Práve dnes má pápež František 85 rokov.


Ďalšou zaujímavosťou je, že je prvým Svätým Otcom zo Spoločnosti Ježišovej (Rád jezuitov). Argentínčan Jorge Mario Bergoglio, arcibiskup z Buenos Aires, sa v poradí 266. pápežom stal 13. marca 2013. Na svätopeterskom stolci vystriedal Benedikta XVI. a prijal meno František na počesť svätého Františka z Assisi.

 

 

Jorge Mario Bergoglio sa narodil 17. decembra 1936 v Buenos Aires v rodine imigrantov z talianskeho Piemontu. Jeho otec pracoval ako účtovník a matka sa starala o výchovu piatich detí.

 

V knižnom rozhovore, ktorý vyšiel v roku 2010 pod názvom El Jesuita (Jezuita), uviedol, že rád tancoval tango, s obľubou čítal klasickú literatúru, ale aj to, že istý čas si zarábal ako vyhadzovač v bare. Priznal sa aj k tomu, že sa ako chlapec zamiloval do dievčiny, ktorej v liste napísal, že ak sa za neho nevydá, stane sa kňazom. Pre infekciu mu ako mladíkovi vyoperovali časť pľúc.

 

Po skončení chemicko-priemyselnej školy vstúpil do kňazského seminára vo Villa Devoto v Buenos Aires a 11. marca 1958 prešiel do noviciátu Spoločnosti Ježišovej. Počas neho študoval v Čile teológiu a filozofiu, jeho učiteľom bol napríklad Lucio Gera, jeden zo zakladateľov takzvanej teológie oslobodenia.

 

V roku 1963 po návrate do Buenos Aires zavŕšil štúdium filozofie vo veľkom seminári sv. Jozefa v San Migueli. Rok vyučoval literatúru a psychológiu na Kolégiu Nepoškvrnenej v Santa Fe a potom v roku 1966 na jezuitskej Univerzite Spasiteľa v Buenos Aires.

 

 

Za kňaza ho vysvätili v decembri 1969 a v rokoch 1970 – 1971 pokračoval vo formácii v Španielsku. Po návrate do vlasti zložil 22. apríla 1973 u jezuitov doživotné sľuby. Pôsobil ako magister novicov vo Villa Varilari v San Migueli a koncom júla 1973 ho zvolili za provinciála argentínskej provincie jezuitov. Túto službu vykonával šesť rokov.

 

V rokoch 1980 - 1986 bol rektorom Filozofickej a teologickej fakulty v San Migueli a pôsobil ako farár vo farnosti Patriarchu sv. Jozefa v diecéze San Miguel.

 

Dizertačnú prácu obhájil v roku 1986 na filozofickom a teologickom kolégiu PTH Sankt Georgen vo Frankfurte nad Mohanom. Predstavení ho následne poslali znovu na univerzitu Spasiteľa v Buenos Aires a potom na seminár do Córdoby, kde pôsobil ako profesor a špirituál.

 

Pápež Ján Pavol II. ho 20. mája 1992 ustanovil za titulárneho biskupa mesta Auca a pomocného biskupa Buenos Aires. Arcibiskupom Buenos Aires sa Jorge Mario Bergoglio stal 28. februára 1998.

 

 

Za kardinála ho Ján Pavol II. vymenoval 21. februára 2001. Aj v tejto cirkevnej hodnosti si zachoval povesť zástancu chudobných a kritika argentínskych politikov.

Hlavou rímskokatolíckej cirkvi sa stal 13. marca 2013 v jednom z najkratších konkláve v histórii cirkvi. Svojej skromnosti, neformálnosti a predstave cirkvi chudobných pre chudobných ostal verný aj ako pápež.

 

Je fanúšikom argentínskeho futbalového klubu CA San Lorenzo de Almagro. V roku 2015 vydal aj hudobný album s názvom Wake Up!

 

Pápež František, osobnosť roku 2013 časopisu Time, predstavuje kompromis medzi teológiou oslobodenia populárnou v Latinskej Amerike a tradicionalizmom jezuitského rádu. Je známy svojou kritikou konzumného spôsobu života, kapitalizmu ako globálneho ekonomického systému či zástancom ochrany životného prostredia a zápasu proti klimatickej zmene. Postoje k týmto problémom prezentoval aj vo svojich encyklikách Laudato Si - O starostlivosti o náš spoločný domov (2015) a Frateli tutti – O bratstve a sociálnom priateľstve (2020).

 

 

Svätý Otec v septembri tohto roka započal svoju prvú cestu na Slovensko. Stalo sa tak po ôsmich rokoch od prvého pozvania. V roku 2013 mu ho adresoval prezident Ivan Gašparovič. V priebehu ďalších rokov ho zopakovali pri rôznych stretnutiach aj ďalší predstavitelia Slovenskej republiky, vrátane aktuálnej hlavy štátu Zuzany Čaputovej. Návštevu oficiálne potvrdil 4. júla.

Počas štvordňovej pastoračnej návštevy (12. - 15. septembra) absolvoval stretnutia s najvyššími predstaviteľmi štátu, zástupcami náboženských obcí, ako aj židovskej či rómskej komunity. V priebehu svojej cesty navštívil Bratislavu, Košice, Prešov a program jeho cesty vyvrcholil v Šaštíne, ktorej súčasťou bola svätá omša s homíliou Svätého Otca. Na podujatia s pápežom Františkom sa prihlásilo celkovo vyše 100 000 ľudí.

 

Len pred pár dňami 2. decembra smerovali kroky Svätého Otca na Cyprus a neskôr aj do Grécka, kde sa zaujímal najmä o útrapy migrantov snažiacich sa dostať do Európy.

 

Prečítajte si: Pápežova výzva: Vaša hodnota je v tom, kým ste, a nie v tom, čo máte!

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok