Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. sep. 2021Cyprián
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
očas pandémie sa na Slovensku zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí.
očas pandémie sa na Slovensku zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí.
30.07.2021 21:24 Domov
Pandémia poznačila naše duševné zdravie. Pribúda ľudí, ktorí sa cítia osamelí
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.07.2021 21:24 Domov

Pandémia poznačila naše duševné zdravie. Pribúda ľudí, ktorí sa cítia osamelíBRATISLAVA – Počas pandémie sa na Slovensku rapídne zvýšil počet ľudí, ktorí sa cítili osamelí.


Zo slovenských respondentov sa v období od apríla do júla 2020 cítilo opusteno 20,5 percenta opýtaných. Pre porovnaniev roku 2016 osamelosť pociťovalo 7,9 percenta respondentov

 

Vyplýva to zo správy Spoločného výskumného centra (JRC) Európskej komisie, ktorá sa zamerala na pocity osamelosti a sociálnej izolácie počas pandémie ochorenia COVID-19.

 

Pandémia potrápila naše duševné zdravie

Správa ukázala, že pocit osamelosti sa v prvých mesiacoch pandémie v Európe zdvojnásobil u ľudí všetkých vekových skupín. Zistila tiež, že v porovnaní s rokom 2016 osamelosť u mladých vo veku 18 až 35 rokov narástla štvornásobne.

 


Pred pandémiou v roku 2016 boli podľa prieskumu najviac osamelí Gréci (20,8 percenta). Za nimi nasledovali občania Rumunska (16,9 percenta), Belgicka (16 percent), Maďarska (14,3 percenta) a Francúzska (14,2 percenta). Počas pandémie od apríla do júla 2020 sa najviac osamelo cítili obyvatelia Francúzska (31,6 percenta), Grécka (29,3 percenta), Bulharska (28 percent) a Švédska (26,4 percenta).

 

Najväčším skokanom bolo v tomto smere Švédsko.  V porovnaní s rokom 2016 sa u ich počet osamelých zvýšil o takmer 20 percent, pričom malo z krajín najmiernejší lockdown.

 

Ovplyvnila nás práca z domu?
Podľa správy médiá počas pandémie zdvojnásobili pokrytie tém súvisiacich s osamelosťou alebo sociálnou izoláciou v celej Európskej únii.

 

Jedna tretina správ o samote a sociálnej izolácii sa týka zdravia a zhruba 10 percent textov obsahuje zmienku o ekonomických dopadoch osamelosti.

 

 

Od začiatku pandémie sa v súvislosti s osamelosťou diskutuje aj o vplyve práce na diaľku. Správa zároveň konštatuje, že prístup médií k tejto téme sa medzi členskými krajinami rôzni.

 

Kým v Taliansku, Španielsku, Francúzsku, Nemecku a vo Švédsku sa o téme rozpráva, tak na Cypre, Malte, v Českej republike, Grécku, Lotyšsku, v Litve, na Slovensku a v Slovinsku má táto téma malé alebo žiadne zastúpenie.

 

K dispozícii bol online dotazník
Dáta pre rok 2016 pochádzajú z prieskumu European Quality of Life Survey a tie pre rok 2020 sú z prieskumu The Living, working and COVID-19.

 

V prvom prieskume sú dáta založené aj na osobných rozhovoroch. Počet ľudí zapojených do prieskumu sa pohybuje od tisíc do dvetisíc ľudí na krajinu.

 

 

Prieskum z roku 2020 bol online a vyplniť ho mohol ktokoľvek nad 18 rokov. Dostať sa k nemu dalo cez odporúčanie alebo cez reklamu na sociálnych sieťach.

 

V Chorvátska, Nemecka, Maďarska, Írska, Portugalska, Rumunska a v Španielska vyplnilo dotazník viac ako päťtisíc respondentov, pričom z Luxemburska ich bolo menej ako tisíc.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok