Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. nov. 2022Henrieta
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Sprava v pozadí: Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
Sprava v pozadí: Minister vnútra SR Roman Mikulec (OĽaNO), predseda vlády SR Eduard Heger (OĽaNO) a podpredseda vlády a minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO).
02.12.2021 07:07 Domov
Pandémia hrá do karát pravicovým populistom v Európe! Výnimkou nie je ani Slovensko
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.12.2021 07:07 Domov

Pandémia hrá do karát pravicovým populistom v Európe! Výnimkou nie je ani SlovenskoDRÁŽĎANY - Hnutie Sme rodina v príspevkoch nabádalo verejnosť k zodpovednosti počas pandémie, ale aj tak si vyslúžili nálepku populisti.


Koronavírusová pandémia posilnila pozície pravicových populistov v celej Európe. K takémuto záveru prišli vedci v štúdii Forum Migration und Demokratie (MIDEM) pri Technickej univerzite v Drážďanoch. Experti analyzovali príspevky pravicovo-populistických strán na ich oficiálnych facebookových profiloch v dvanástich krajinách vrátane Slovenska, informuje agentúra DPA.

 

Populisti vyvolávajú strach a nenávisť

"Krízové obdobia sú vždy vstupnými bránami pre nespokojnosť a protesty," povedal šéf Midemu Hans Vorländer pri prezentácii štúdie s názvom Korona a pravicový populizmus. V takých časoch je podľa neho pre politické sily ľahké vzbudzovať obavy, strach a odpor a pranierovať elity, inštitúcie či dokonca celý systém. Rovnako to bolo aj počas migračnej krízy.

 

 

Kapitola štúdie, venovaná Slovensku, porovnáva facebookové príspevky šiestich politických zoskupení, ktoré sa po voľbách vo februári 2020 dostali do parlamentu. Konkrétne si všíma otázku, do akej miery sa najmä populistické strany mobilizovali s príchodom ochorenia COVID-19 a či pandémia vytlačila iné problémy, ako je migrácia, ktoré krajná pravica inak využíva na mobilizáciu svojich voličov.

 

Téma migrácie zapadla prachom

Všetky relevantné politické strany na Slovensku podľa autorov štúdie venovali koronavírusu široký priestor. Podiel príspevkov v sledovanom období od 1. marca 2020 do 31. apríla 2021 sa pohyboval od takmer 17 percent (liberálna SaS) do 31 percent (OĽaNO).

 

Hnutie Sme rodina, ktoré štúdie nazýva pravicovo-populistickými, venovalo pandémii 191 z celkovo 1 006 príspevkov (19 percent). Ľudová strana Naše Slovensko (ĽSNS), ktorú štúdia klasifikuje ako krajne pravicovú, uverejnila na svojej oficiálnej stránke síce iba 66 príspevkov na rôzne témy, približne jedna tretina sa týkala pandémie. ĽSNS sa tak zaoberala pandémiou najčastejšie po OĽaNO, konštatujú autori štúdie.

 

 

Kvantitatívna analýza ukázala, že témou migrácie sa parlamentné strany v sledovanom období od 1. januára 2019 do 30. apríla 2021 takmer vôbec nezaoberali. Migráciu v textoch najčastejšie spomínali strana Smer-SD (3,5 percenta príspevkov) a Sme rodina (2 percentá). Ani jeden textový príspevok nezverejnila ĽSNS, tá sa však téme migrácie venovala vo videách.

 

Odmietanie nepopulárnych opatrení

Štúdia sa ďalej venuje analýze politiky Sme rodina a ĽSNS počas pandémie. Rozhodujúcim faktorom podľa jej autorov bolo to, že Sme rodina sa dostala do vlády a ĽSNS bola v opozícii. Sme rodina v sledovanom období zaujímala umiernené postoje a opakovane vyzývala občanov, aby boli zodpovední, disciplinovaní a ohľaduplní.

 

Na svojej facebookovej stránke opakovane propagovala kroky vlády – napríklad pri plošnom testovaní na prelome októbra a novembra 2020. Podporuje aj očkovanie proti koronavírusu, v príspevku z októbra 2020 však odmietla, aby bolo povinné.

 

 

Postoje ĽSNS k pandémii od začiatku určovala jej rola opozičnej strany. Na jednej strane kritizovala protipandemickú politiku vlády, na druhej strane spájala pandémiu s obsahom, ktorý tradične využíva na mobilizáciu voličov, vrátane ostrej kritiky EÚ ako aj protimigračných postojov.

 

ĽSNS v prvých týždňoch pandémie tiež vyzývala na opatrnosť, po skončení prvej vlny pandémie však špičky ĽSNS v rétorike pritvrdili. Predseda Marian Kotleba a podpredseda Milan Uhrík – vyzýval ľudí, aby opäť "žili normálne", a vládu žiadali, aby ukončila šikanovanie "prakticky neexistujúcou chorobou" a poskytovala osobitnú ochranu len rizikovým skupinám.

 

Súvisiaci článok: Poslanec Krošlák: Matovič je mimozemšťan. Sľuboval zničiť Fica, ale začal od seba

 

Strata dôvery voličov

Autori štúdie na záver konštatujú, že v prípade slovenskej pravice je pozoruhodné, že počas pandémie výrazne klesol voličský potenciál Sme rodina a ĽSNS. U Sme rodina vidia ako príčinu vládnu krízu v dôsledku kontroverzného manažmentu pandémie expremiéra Igora Matoviča (OĽaNO).

 

ĽSNS podľa nich oslabila vnútrostranícka kríza spôsobená túžbou jej predsedu po moci"Pre budúci úspech či neúspech Sme rodina a ĽSNS bude rozhodujúce, či a do akej miery sa podarí stranám skonsolidovať. Ak koaličná vláda pod vedením Eduarda Hegera zostane stabilná a rozsah štvrtej koronovej vlny bude obmedzený, Sme rodina nemá dôvod meniť doterajšiu mobilizačnú stratégiu. Ak nie, bude musieť nájsť nový postoj k vírusu a predefinovať svoju základnú úlohu v politickom systéme," píše sa v štúdii.

 

 

Na margo ĽSNS autori konštatujú, že v súčasnosti nezápasí len s vnútornou krízou, ale čoraz viac jej konkuruje hnutie Republika, ktoré založili odídenci z ĽSNS Milan Uhrík a Milan Mazurek. Republika si robí meno aj zásadnou kritikou EÚ a NATO, vymedzovaním sa voči liberálnej migračnej politike a kritikou zvládania pandémie zo strany štátu.

 

Mohlo by vás zaujímať: Milan Mazurek si nedá povedať! Porušovanie pandemických opatrení je mu veľmi blízkereklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok