Pan Ki-mun: Pokračujme v našej spoločnej veci za lepšiu budúcnosť

NETKY.SK • 19 Október 2015, 15:21 • 2 min
Pan Ki-mun: Pokračujme v našej spoločnej veci za lepšiu budúcnosť

BRATISLAVA - Sedemdesiat rokov Organizácie Spojených národov (OSN) pripomína výstava v historickej budove Národnej rady SR v Bratislave, ktorú dnes otvoril minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák spolu s generálnym tajomníkom OSN Pan Ki-munom.

slovakia

left justify in out

"Táto výstava je silnou pripomienkou toho, ako vznikla OSN a ako sme odvtedy pokročili," povedal Pan Ki-mun. Pripomenul, že OSN vznikla s cieľom ochrániť mier. "Pokračujme v našej spoločnej veci za lepšiu budúcnosť pre ďalšie generácie, aby sme všetci mohli žiť dôstojný život," vyhlásil pri otváraní výstavy.

 

Zdôraznil, že OSN bola najdôležitejšou organizáciou v čase jej založenia a je ňou aj dnes v tomto kritickom čase pre ľudstvo. "Sme opäť v kľúčovom momente v histórii ľudstva. OSN sa podarilo zachrániť množstvo životov, ale vojny naďalej zúria. Počty utečencov sú vyššie než kedykoľvek od konca 2. svetovej vojny," poukázal Pan Ki-mun s tým, že OSN denne poskytuje podporu miliónom ľudí vrátane utečencov.

 

Pripomenul aj prijatie agendy 2030, teda ciele udržateľného rozvoja. Do roku 2030 by mal byť zabezpečený dôstojný život pre všetkých. "Všetci sa rodíme so skutočnými ľudskými právami a ľudskou dôstojnosťou," uviedol s tým, že planétu Zem musíme zachovať aj pre budúce generácie.

 

Pan Ki-mun spolu s Lajčákom pripomenuli, že OSN vznikla po 2. svetovej vojne ako inštitúcia na zachovanie mieru na svete. "OSN sa narodila v najtemnejších momentoch civilizácie. Do vienka dostala náročnú misiu obrániť budúce pokolenia pred hrozbou vojny. Jej nenahraditeľnou a jedinečnou úlohou sa tak stala najmä ochrana svetového mieru a bezpečnosti," povedal Lajčák.

 

Prínos OSN je podľa jeho slov nespochybniteľný. "Dokážeme si tých 70 rokov bez OSN vôbec predstaviť?" zamyslel sa šéf slovenskej diplomacie. Poukázal na mierové dohody uzavreté vďaka mediácii OSN, na mierové operácie OSN aj očkovanie, ktoré zachránilo mnoho detí.

 

Za jednu z najväčších výziev považuje Lajčák zabezpečenie dôstojných podmienok života, pocit bezpečia, ochranu práv, priestor na rozvoj, vzdelanie a podnikanie. Rozvoj však musí byť v súlade s prírodou. V tejto súvislosti aj on spomenul prijatie agendy 2030. Slovensko podľa Lajčáka oceňuje boj za udržateľný život, boj proti chudobe či úsilie zastaviť klimatické zmeny.

 

Zároveň poukázal na potrebu formovať OSN tak, aby dokázala efektívnejšie čeliť aktuálnym hrozbám. V tejto súvislosti pripomenul ozbrojené konflikty, terorizmus, extrémizmus a radikalizmus, ktoré vyháňajú tisícky ľudí z domovov a pre ktoré klesá pocit bezpečia.

 

Lajčák zdôraznil, že na mierových misiách OSN sa zúčastňujú aj slovenskí vojaci a policajti. Slovensko sa tiež podľa ministra podieľa na humanitárnych a rozvojových projektoch. "Sme lídrom v takej kritickej oblasti, ako je reforma bezpečnostného sektora," doplnil a poukázal aj na prínos slovenských diplomatov.

Šéf slovenskej diplomacie si želá, aby OSN ďalej slúžila budúcim generáciám pre mier, bezpečnosť a prosperitu. "Pre sedem miliárd ľudí," uzavrel.

OSN je medzinárodná organizácia združujúca štáty, ktoré sa zaviazali spolupracovať pri podpore zásad a cieľov vytýčených v jej Charte. Oficiálne OSN vznikla 24. októbra 1945. Zakladajúca listina OSN je nosným pilierom súčasných medzinárodných vzťahov. Slovensko ako súčasť bývalého Československa bolo jedným zo zakladajúcich štátov OSN.

 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies