Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Pamätník holokaustu
Pamätník holokaustu
12.02.2021 13:41 Zahraničie
Pamätník holokaustu podporil vedcov, ktorým súd nariadil ospravedlniť sa za svoje tvrdenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.02.2021 13:41 Zahraničie

Pamätník holokaustu podporil vedcov, ktorým súd nariadil ospravedlniť sa za svoje tvrdeniaJERUZALEM - Dvaja izraleskí experti sa podľa súdu musia ospravedlniť Filomene Leszczynskej za údajné ohováranie jej strýka v súvislosti s jeho skutkami počas druhej svetovej vojny.


Hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu v izraelskom Jeruzaleme Jad va-šem je „hlboko znepokojený“ dôsledkami prípadu urážky na cti v Poľsku. Dvaja tamojší prominentní experti dostali súdny príkaz, aby sa ospravedlnili 81-ročnej Filomene Leszczynskej za údajné ohováranie jej strýka v súvislosti s jeho skutkami počas druhej svetovej vojny.

 

 

Čo je Jad va-šem?

 

Je to hlavný izraelský pamätník obetí a hrdinov holokaustu v Jeruzaleme. Areál sa nachádza v Jeruzalemskom lese na západnom svahu Har Herzl. Bol založený na základe rozhodnutia izraelského parlamentu v roku 1953. Hlavným cieľom pamätníka je zachovávať pamiatku na šesť miliónov obetí holokaustu počas druhej svetovej vojny. 

 

 

 

Kto sú ľudia, ktorí sa musia ospravedlniť?

 

Jan Grabowski je poľsko-kanadský profesor histórie na University of Ottawa a Barbara Engelkingová je zakladateľkou a riaditeľkou poľského Centra pre výskum holokaustu vo Varšave, patria k najvýznamnejším poľským výskumníkom holokaustu. Podľa právnikov spomenutej ženy vedci v knihe Noc bez konca vraj ohovárali jej zosnulého strýka Edwarda Malinowského, keď naznačili, že v priebehu vojny pomáhal pri zabíjaní Židov. Rodina však tvrdí opak, že počas nemeckej okupácie Poľska zachraňoval príslušníkov židovského národa.

 


Vo vyhlásení k prípadu urážky na cti Jad va-šem zdôraznil význam akademickej slobody a uviedol, že akýkoľvek pokus o jej obmedzenie politickým alebo právnym tlakom je „neprijateľný“.

Poľsko bolo počas vojny okupované nacistickým Nemeckom a jeho obyvateľstvo bolo podrobené masovému vyvražďovaniu a otrockej práci. Poliaci vzdorovali nacistom doma i v zahraničí a s treťou ríšou ako štát nikdy nespolupracovali. No aj tak v Poľsku zahynuli tri milióny z populácie Židov v krajine.

Jad va-šem ocenil tisíce Poliakov za to, že pri záchrane Židov riskovali svoje vlastné životy. Napriek tomu sa našli jednotlivci, ktorí Židov počas okupácie vydali Nemcom. Táto téma bola počas komunistickej éry tabuizovaná a každé nové odhalenie poľských priestupkov v ostatných rokoch vyvolalo odpor.

Leszczynskú podporila poľská Liga proti hanobeniu, ktorá je ideovo zosúladená s tamojšou vládnucou stranou. Spomenutí vedci sa však domnievajú, že prípad je možno iba súčasťou vládnej snahy podporiť bezchybný príbeh o hrdinstve všetkých Poliakov počas okupácie.
 

Súvisiaci článok: Holokaust popierajú aj v niektorých krajinách, v ktorých sa odohrával. Vyjadrila sa k nemu aj Andrea Bučkováreklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok