Testovaných na slovensku
160523
Infikovaných na slovensku
1513
Infikovaných svetovo
5639951
Úmrtí svetovo
349392
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. máj. 2020Dušan
BratislavaBratislava 18°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
12.08.2019 18:26 Relax
Pacienti s astigmatizmom vidia skreslene: Pomôžu okuliare alebo operácia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.08.2019 18:26 Relax

Pacienti s astigmatizmom vidia skreslene: Pomôžu okuliare alebo operáciaBRATISLAVA - Pacient s astigmatizmom vidí okolitú realitu značne skreslene. Tvary okolo neho môžu byť predĺžené, širšie ako v skutočnosti, šikmé či vyzerať ako hviezda.


Astigmatizmus je ochorenie rohovky spôsobené jej zakrivením. Riešením môžu byť okuliare alebo laserová operácia.

 

"Rohovka má parabolický tvar, no polomer jej zakrivenia nie je vo všetkých miestach rovnaký. Rozdiel v zakrivení jednotlivých miest rohovky vyjadrujú cylindrické dioptrie. Čím je cylinder vyšší, tým je astigmatizmus závažnejší," vysvetľuje primár očnej kliniky Neovízia Radovan Piovarči.

 

Zakrivenie do jedného cylindra pacientovi nespôsobuje výrazné zhoršenie videnia a nie je vždy nutné kompenzovať ho okuliarmi alebo operáciou. Každý človek môže mať svoj prirodzený mierny stupeň astigmatizmu. Vyšší stupeň je však obmedzujúci a videnie treba upraviť okuliarmi.

 

Vážny problém môže nastať u malého dieťaťa s nezisteným vyšším stupňom astigmatizmu. V detstve totiž dochádza k vývoju zrakových centier mozgu, a tak je dôležité ochorenie diagnostikovať čo najskôr, aby nedošlo k tupozrakosti.

 

Podľa očného lekára mozog na situáciu reaguje tak, že nefunkčné oko jednoducho po určitom čase vypne. "V dospelosti je možnosť nápravy veľmi obmedzená. Často sa stáva, že ľudia, ktorí trpia astigmatizmom vyššieho stupňa, no doposiaľ nikdy cylindre v okuliaroch nemali, si nedokážu na ne zvyknúť," tvrdí Piovarči.

 

 

"Výnimkou nie sú ani silné bolesti hlavy a zvracanie. Preto je potrebné pri predpise nových cylindrických okuliarov dodržiavať špeciálny postup," varuje.

 

V súčasnosti oftalmológovia dokážu na základe dôkladného vyšetrenia odhaliť dva druhy astigmatizmu.

 

K poruchám zakrivenia rohovky pri nepravidelnom astigmatizme dochádza napríklad po úraze oka ostrým predmetom, cudzím telesom alebo po zápale a chemickom poleptaní.

 

Korekcia tohto druhu nie je chirurgicky plnohodnotne možná. Pravidelný astigmatizmus možno korigovať laserovou operáciou, implantáciou vnútroočnej kontaktnej šošovky, ktorá má v sebe zabudované aj cylindre, kombináciou oboch postupov či výmenou vnútroočnej šošovky za umelú.

 

Neriešený astigmatizmus znepríjemňuje ľuďom pohľad na svet a spôsobuje tiež časté bolesti hlavy a zvýšenú únavu. Kedysi sa predpokladalo, že človek má až do staroby rovnakú hodnotu astigmatizmu, no najnovšie zistenia naznačujú, že astigmatizmus nie je stabilný.

 

"Počas života sa môže meniť. Najväčší vplyv na jeho vznik má však genetika a vývojové odchýlky. Najmä v prípade vysokého astigmatizmu," uzavrel Piovarči.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok