Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. mar. 2023Vieroslav
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Gajdoš
Peter Gajdoš
30.08.2018 20:08 Domov
P. Gajdoš: Slovensko posilní operáciu EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.08.2018 20:08 Domov

P. Gajdoš: Slovensko posilní operáciu EUFOR-ALTHEA v Bosne a HercegovineBRATISLAVA - Ministerstvo obrany SR plánuje posilniť operáciu EUFOR-ALTHEA v Bosne a Hercegovine, ktorej cieľom je stabilizácia regiónu západného Balkánu.


Vo štvrtok o tom informoval rezort po neformálnom rokovaní ministrov obrany členských štátov Európskej únie vo Viedni.

 

"V tomto prípade nepôjde o navýšenie počtov, ale o zmenu v rámci aktuálneho mandátu. Dvaja naši profesionálni vojaci budú po novom pôsobiť v rámci prieskumno-spravodajskej činnosti. Operácia EUFOR-ALTHEA má pre stabilizáciu západného Balkánu obrovský význam a ja som rád, že aj my sme jej súčasťou od jej vzniku," povedal šéf rezortu obrany Peter Gajdoš. Pokračujúci rozvoj spolupráce a podpora krajín západného Balkánu by sa pritom mali niesť v rovine Stratégie EÚ pre západný Balkán, ktorá bola prijatá vo februári tohto roka.

 

V Bosne a Hercegovine v súčasnosti pôsobí zhruba 600 príslušníkov ozbrojených síl, ktoré vyslalo celkom 24 krajín, z toho 19 členských krajín EÚ. Slovensko prispieva 43 príslušníkmi. V Bosne a Hercegovine sú tri styčné tímy Ozbrojených síl SR, ktoré sú v spojení s lokálnymi autoritami.

 

Na stretnutí sa ministri venovali aj otázke plnenia záväzkov Stálej štruktúrovanej spolupráce PESCO a pravidlám zapojenia tretích krajín do projektov tohto štruktúrovaného formátu. Do prvej fázy ich realizácie patrí aj slovenský projekt delostreleckej podpory EuroArtillery. Ďalej sa ministri rozprávali aj o návrhu Európskeho mierového nástroja (EPF) a nástroji spoločného financovania niektorých projektov.

 

V rozhovoroch sa dotkli i budúcnosti operácie Sophia, a to predovšetkým v súvislosti s relokáciou migrujúcich osôb zachránených vo vodách Stredozemného mora. Minister Gajdoš pri tejto príležitosti zdôraznil, že v prípade prerozdeľovania vylodených migrantov do jednotlivých krajín EÚ je dôležité zachovávať princíp dobrovoľnosti.

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok