Tvrdí to tím amerických vedcov v najčerstvejšej štúdii, píše server týždenníka Focus. Nabúravajú tak teóriu vedcov z virologického laboratória berlínskej nemocnice Charité, ktorí sú presvedčení o sezónnosti vírusu a jeho ústupu na jar.
Vrchol až v letných mesiacoch?
Podľa štúdie amerických vedcov nemožno hovoriť o ústupe nákazy so zvyšujúcimi sa teplotami. Svoje závery dokladajú simuláciou prenosu vírusu SARS CoV-2 do roku 2025, kedy sa šírenie nákazy s nárastom teplôt výrazne nespomalí.
"Z tejto štúdie vyplýva, že Američania počítajú s tým, že sa zrejme nevyhneme epidémiám napriek vyšším teplotám. To by znamenalo, že sezónny efekt nebude tak veľký, ako v prípade iných vírusových ochorení," reagoval na novú štúdiu Christian Drosten, riaditeľ inštitútu pre virológiu v berlínskej Charité.
Americkí virológovia v súvislosti so svojimi závermi očakávajú, že vrchol nákazy novým typom koronavírusu nastane až v letných mesiacoch. "Zo štúdie vyplýva, že medzi júnom a augustom by sme mali očakávať vrchol nákazy, potom by mal nastať ústup," zverejnil Drosten výsledky americkej štúdie.
Mladí budú imúnni
Drosten si ale stojí na svojich záveroch a predpokladá, že šírenie sa v dôsledku teplej sezóny spomalí: "Jar a vyššie teploty nám s vírusom pomôžu, nemôžete ale čakať, že sa vlna infekcií zastaví."
Súčasne počíta s tým, že sa mladšia populácia do leta "nakazí" a stane sa voči vírusu imúnna. Cieľom lekárov je, aby sa zabránilo šíreniu nákazy u starších osôb nad 65 rokov a ľudí, ktorí trpia chronickým ochorením. Tí sú podľa neho najohrozenejšími skupinami.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.