Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2021Vratko
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
04.06.2018 13:47 Zahraničie
OSN zdôraznila boj proti plastom v téme Svetového dňa životného prostredia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.06.2018 13:47 Zahraničie

OSN zdôraznila boj proti plastom v téme Svetového dňa životného prostrediaNEW YORK - Svetový deň životného prostredia, ktorý pripadá na 5. júna, je v roku 2018 tematicky zameraný na boj proti plastovému odpadu. Organizácia Spojených národov (OSN) označila problematiku znečistenia životného prostredia plastovým materiálom za "osobitne aktuálnu". Hostiteľskou krajinou Svetového dňa životného prostredia je v tomto roku India.


Tohtoročná téma Svetového dňa životného prostredia má podnietiť vlády krajín na svete, predstaviteľov priemyslu, komunity, obce aj jednotlivcov, aby spoločne hľadali trvalo udržateľné alternatívy s cieľom maximálne naliehavo znížiť nadmerné znečisťovanie oceánov plastovým jednorazovým materiálom. Ten predstavuje hrozbu pre zdravie, zdôraznila OSN. Znečistenie plastami má epidemický charakter, dodala. "Nastal čas, aby sme pre dobro planéty prehodnotili používanie plastov. Povedzte nie jednorazovým plastovým predmetom!" akcentovala OSN.

 

"Odkaz pre Svetový deň životného prostredia je jednoduchý: odmietnite jednorazové plastové predmety. Odmietnite všetko, čo sa dá použiť len raz. Spoločne môžeme otvoriť cestu k čistejšiemu a zelenšiemu svetu," vyzdvihol v posolstve k tomuto dňu generálny tajomník OSN António Guterres. 

 

OSN publikovala niekoľko údajov týkajúcich sa znečistenia životného prostredia platovým materiálom:

Každý rok ľudia vyhadzujú také množstvo plastu, že by sa ním dala štyrikrát obtočiť Zem.

Každý rok najmenej osem miliónov ton plastu končí v oceánoch. Je to toľko, koľko by plne naložené nákladné auto vysypalo každú minútu. Dôsledkom je smrť milióna morských vtákov a 100.000 morských živočíchov.

Každý rok sa na svete použije 500 miliárd plastových tašiek.

Za uplynulé desaťročie ľudstvo vyprodukovalo rovnaké množstvo plastového materiálu ako za minulé storočie.

Z používaných plastov 50 percent tvoria predmety na jedno použitie.

Každú minútu sa spotrebuje milión plastových fliaš.

Plast predstavuje desať percent všetkého odpadu, ktorý človek vyprodukuje.

 

Užitočné tipy ako začať život bez odpadu, je to celkom ľahké

 

Čo sa dá ešte urobiť pre odstránenie tohto problému? Podeľte sa svojimi nápadmi v rámci kampane #BeatPlasticPollution, vyzvala OSN. Svetový deň životného prostredia je spomienkou na prvú konferenciu OSN o životnom prostrední. Konala sa 5.-16. júna 1972 v Štokholme pod heslom "Je len jedna Zem". Delegáti zo 112 štátov na nej prerokovali prvú súhrnnú správu o stave životného prostredia a schválili Deklaráciu o životnom prostredí. Účastníci ďalej prvýkrát deklarovali právo človeka na priaznivé životné prostredie a navrhli globálny systém pozorovania Zeme. Na odporúčanie konferencie schválili členovia Valného zhromaždenia OSN 15. decembra 1972 Environmentálny program OSN a 5. jún vyhlásili za Svetový deň životného prostredia. Ten sa prvýkrát slávil v roku 1974 a stal sa platformou zameranou na upozornenie svetovej verejnosti na problematiku ochrany životného prostredia.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok