Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. okt. 2019Kristián
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
15.02.2017 08:18 Domov
Opozičnej SaS prešla novela zákona o chove psov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
15.02.2017 08:18 Domov

Opozičnej SaS prešla novela zákona o chove psovBRATISLAVA – Opozičnej SaS prešiel návrh novely zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorý upravuje chov psov a ich množenie.


Novela zavádza kontrolu množenia psov, ustanovuje podmienky chovu psov na ich množenia, podmienky držania takýchto psov a povinnosti vyplývajúce držiteľom, ako aj štátnym orgánom na úseku evidencie a kontroly držania psov určených na množenie.


V súčasnosti je chov a množenie psov podľa predkladateľov kontrolované len tým spôsobom, že chovné stanice jednotlivých plemien sú nahlásené chovateľským zväzom týchto plemien a tie kontrolujú, či takéto chovy spĺňajú ich štandardy, prípadne aj medzinárodné štandardy. „Chovatelia takýchto šľachtených chovov majú záujem na tom, aby chovy boli v poriadku a zachovávali medzinárodné štandardy, pretože im to dáva možnosť ďalej rozvíjať chov a zvyšuje hodnotu ich psov aj šteniat z takéhoto chovu. Na druhej strane, existujú chovy, kde nie sú dodržiavané podmienky držania a chovu zvierat stanovené vyhláškou ministerstva pôdohospodárstva o podrobnostiach o ochrane spoločenských zvierat a požiadavkách na karanténne stanice a útulky pre zvieratá,“ domnievajú sa.

 

Poslanci vyjadrovali nespokojnosť s tým, že sučky sú často v nekontrolovaných chovoch držané pod fóliovníkmi, v tmavých pivniciach, bez venčenia, denného svetla, bez sociálneho kontaktu, veterinárneho ošetrenia, vhodnej stravy, s kožnými a inými chorobami. „Ako jediný nie je tento spôsob množenia za účelom predaja kontrolovaný, čo vedie ku genetickým zmenám na plemenách, skrytým chorobám, ktoré sa prejavia po čase od kúpy, k premnoženiu určitého plemena a hlavne k nevhodným podmienkach chovu, vedúcim k týraniu,“ dodávajú s tým, že takí množitelia nie sú registrovaní v chovateľských zväzoch a v súčasnosti nikto nekontroluje, či dodržiavajú požiadavky stanovené osobitným predpisom. „Z tohto dôvodu navrhujeme pre každého, kto bude chcieť predávať psy mimo chovateľských staníc registrovaných v chovateľských zväzoch, zaviesť povinnosť mať od veterinárnej správy potvrdenie o tom, že má vhodné podmienky na tento chov a že ich aj dodržiava. Akýkoľvek predaj bez registrácie by mal byť nelegálny,“ argumentovali.


"Máme radosť, že sa téma množiarov dostala aj vďaka práci občianskych združení do povedomia verejnosti i do Národnej rady a že zákon prijali," reaguje na takzvaný protimnožiteľský zákon Sloboda zvierat, ktorá je presvedčená, že označovanie mikročipom je jediný spôsob ako sledovať a kontrolovať pôvod zvierat. "Našou obavou ale ostáva, že mnohí chovatelia budú tvrdiť, že zvieratá rozmnožujú za účelom darovania, teda pre rodinu a priateľov, pretože zákon sa vzťahuje len na chovy za účelom predaja," dodáva organizácia a uzatvára, že čierny obchod a týranie zvierat tak budú naďalej pokračovať, aj keď možno v menšej miere.

 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok