Opozičné strany žiadajú ukončiť ťažbu uhlia na hornej Nitre do roku 2023

NETKY.SK • 26 Jún 2018, 16:37 • 2 min
Opozičné strany žiadajú ukončiť ťažbu uhlia na hornej Nitre do roku 2023

BRATISLAVA - Opozičné politické strany žiadajú spravodlivú transformáciu hornej Nitry. Strany SaS, OĽaNO, Spolu a Progresívne Slovensko podpísali deklaráciu, ktorá okrem iného hovorí o ukončení ťažby hnedého uhlia v spomínanom regióne do roku 2023.

slovakia

left justify in out

"Výsledkom bude ušetrených 100 miliónov eur, na ktoré sa skladajú odberatelia elektriny. Výsledkom bude aj pozitívny vplyv na životné prostredie, zdravie obyvateľov a takisto zdravie baníkov,“ povedal na utorňajšej tlačovej besede poslanec za stranu SaS Karol Galek.

Poslanec za hnutie OĽaNO Eduard Heger je presvedčený, že do transformácie regiónu hornej Nitry sa musia zapojiť všetci. „Na financovanie transformácie vidíme zdroje najmä v Európskej únii,“ podotkol Heger, ktorý hovorí aj o čerpaní prostriedkov na transformáciu regiónu zo štátneho rozpočtu. „Máme veľkú príležitosť na zabezpečenie spravodlivej transformácie,“ konštatoval Heger.

Skrátenie podpory ťažby hnedého uhlia určeného na výrobu elektriny v nováckej tepelnej elektrárni nevylúčil ani premiér Peter Pellegrini. V súčasnosti platí všeobecný hospodársky záujem, na základe ktorého by mala byť podpora, ktorú platia vo svojich faktúrach všetci odberatelia elektriny, zabezpečená pre Hornonitrianske bane do roku 2030. Vládni predstavitelia však už viackrát avizovali, že toto obdobie by sa mohlo skrátiť do roku 2023.

„Pred rezortom hospodárstva stojí vážna úloha. Ministerstvo hospodárstva začalo rokovať s Európskou komisiou o postupnom prechode uhoľného baníctva na hornej Nitre na iné spôsoby fungovania tak, aby v prípade, že Slovensko bude postupne utlmovať dotovanie ťažby hnedého uhlia, aby nikto neprišiel o prácu, ale aby každý mohol plynule prejsť na iné formy zamestnávania,“ povedal po pondelňajšom stretnutí s ministrom hospodárstva Petrom Žigom premiér Pellegrini. Podľa neho Slovensko už v súčasnosti bojuje o dodatočné peniaze z Európskej únii, ktoré by sa mali použiť na aktivity súvisiace s ukončením dotovania ťažby uhlia. „Mohli by sme získať z takzvaného inovačného fondu niekoľko stoviek miliónov eur, ktoré by mohli byť cielene investované do tohto regiónu,“ dodal Pellegrini.

Minister hospodárstva Peter Žiga zatiaľ o konkrétnych termínoch ukončenia dotovania ťažby uhlia hovoriť nechcel. „Tá pozícia slovenskej vlády je úplne jasná. My komunikujeme s Európskou komisiou, ktorá má záujem, aby Slovensko už nepodporovalo nákup elektriny vyrábanej z domáceho uhlia. Rokujeme o tom, že dobre, ak by sa mal termín z roku 2030 posunúť na skoršie obdobie, musíme mať alternatívy pre tento región a tie alternatívy musia byť rôzneho charakteru. Od výstavby cestnej infraštruktúry po alternatívne obnoviteľné zdroje energií cez vytvorenie nových pracovných miest v Prievidzi po tom, ako sa tí ľudia budú rekvalifikovať,“ povedal minister Žiga.

Zároveň uviedol, že v súčasnosti sa nehovorí o zatváraní baní, ale o postupnom ukončení dotovania ťažby uhlia spotrebiteľmi elektriny. Tí v súčasnosti zaplatia vo svojich faktúrach za elektrinu ročne zhruba 90 až 100 miliónov eur.
 



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Sidorova
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies