Testovaných na slovensku
181629
Infikovaných na slovensku
1525
Infikovaných svetovo
6512882
Úmrtí svetovo
384617
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2020Karolína
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zľava riaditeľ Opery Slovenského národného divadla (SND) Rastislav Štúr, autor hudby Peter Zagar, režisér Svetozár Sprušanský a dirigent Dušan Štefánek počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla pred premiérou opery.
Zľava riaditeľ Opery Slovenského národného divadla (SND) Rastislav Štúr, autor hudby Peter Zagar, režisér Svetozár Sprušanský a dirigent Dušan Štefánek počas tlačovej konferencie Slovenského národného divadla pred premiérou opery.
26.04.2019 18:03 Kultúra
Opera SND v premiére uvedie pôvodnú rozprávku pre deti i dospelých
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
26.04.2019 18:03 Kultúra

Opera SND v premiére uvedie pôvodnú rozprávku pre deti i dospelýchBRATISLAVA - Slovenské národné divadlo (SND) finišuje vo svojej historickej budove v Bratislave s prípravou inscenácie Rozprávka o šťastnom konci. Jej premiéra sa uskutoční v sobotu 27. apríla a vo štvrtok 2. mája.


"V zadaní rozprávky pre rodinnú operu som dostal od SND voľnú ruku. Nie som avantgardný skladateľ, skôr tvorím melodickejšiu hudbu. Taká je vhodnejšia pre detského návštevníka," na piatkovej tlačovej konferencii zdôvodnil autor hudby Peter Zagar.

 

Podľa režiséra Svetozára Sprušanského dozrela doba na dielo o dobrote, pravde, láske, šťastí, skutočných mravných hodnotách.

 

"V našej rozprávke nechýba humor ani napätie, javisková poézia ani scénická premenlivosť, nádherná malebná dekorácia, farebné hýrivé vtipne kostýmy, dramatické momenty, nečakané zvraty, javiskové fígle. Divák dostane plnú dávku opery s melodickým základom," konštatuje Sprušanský, ktorý je aj dramaturgom a libretistom predstavenia.

 

Zľava spoluautor libreta spisovateľ Daniel Hevier a sopranistka Jana Bernáthová počas tlačovej konferencie Opery Slovenského národného divadla pred premiérou opery pre deti. Zdroj: TASR

 

Jeho text vypointoval do záverečnej podoby básnik Daniel Hevier. "Bol som si vedomý, že som robotník slova. I keď som sa podieľal na viacerých divadelných inscenáciách, toto je moja prvá opera a ešte pre deti. Účinkuje v nej mnoho malých a dospelých, aby bolo na čo pozerať aj počúvať. Komparz je viac ako len komparz, sú to plnohodnotní partneri aj spievajúcich postáv, aby to vyznelo najmä v zborových častiach a finálových číslach," zdôvodnil Hevier.

 

Zagarovo dielo s orchestrom Opery SND hudobné naštudoval dirigent Dušan Štefánek. Scénu a kostýmy navrhla Diana Strauszová, dekoráciu namaľoval ilustrátor Vladimír Král. Autorkou choreografie je Silvia Hudec Beláková. Okrem tanečných kreácií členov opery inscenáciu spestrujú šiesti akrobatickí tanečníci – parkúristi.

 

Na otáčavom javisku účinkujú speváci Lenka Máčiková, Adriana Banásová, Pavol Remenár, Filip Tůma, Jana Bernáthová, Martina Masaryková, Andrea Pietrová, Denisa Hamarová, František Ďuriač, Juraj Peter, Denisa Šlepkovská, Dominika Krčištová, Andrea Vizvári, Barbora Dvorská, Katarína Juhásová, Judita Andelová, Juraj Kuchra, Matúš Šimko, Roman Krško, Marek Pobuda. V úlohách hviezdičiek a lúčnych kobyliek sa predstaví 16 malých spevákov z Pressburg Singers.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok