Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Jonathan Hill
Jonathan Hill
29.06.2015 13:52 Ekonomika
Jonathan Hill: Finančná stabilita je pre Grécko hlavnou a bezprostrednou výzvou
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.06.2015 13:52 Ekonomika

Jonathan Hill: Finančná stabilita je pre Grécko hlavnou a bezprostrednou výzvouBRUSEL - Európska komisia (EK) berie na vedomie dočasné obmedzenie voľného pohybu kapitálu, ktoré ohlásili grécke orgány v nedeľu večer (28.6.) a ktoré už bolo uverejnené v úradnom vestníku. Uviedol dnes eurokomisár pre finančnú stabilitu, finančné služby a kapitálové trhy Jonathan Hill.


Komisár pripomenul, že v súlade so Zmluvou o fungovaní Európskej únie (ZFEÚ) môžu členské štáty prijať opatrenia v súvislosti s pohybom kapitálu, ktoré sú oprávnené z dôvodov verejného poriadku alebo verejnej bezpečnosti.
     

"V súlade s judikatúrou Súdneho dvora EÚ sa môžu zaviesť opatrenia aj z iných dôležitých dôvodov všeobecného verejného záujmu. Takéto výnimky zo zásady voľného pohybu kapitálu sa musia vykladať veľmi striktne a musia byť nediskriminačné, ako aj vhodné a primerané vzhľadom na svoj cieľ. Znamená to tiež, že kontroly kapitálu sa musia uplatňovať v čo najkratšom možnom období," skonštatoval Hill.
     

Podľa jeho slov v záujme zabezpečiť integrity jednotného trhu EK ako strážkyňa zmlúv uskutočnila okamžité predbežné posúdenie gréckych opatrení, ktoré zaviedli kontroly a považuje ich za oprávnené.
     

"Za súčasných okolností predstavuje stabilita finančného a bankového systému v Grécku otázku dôležitého verejného záujmu a verejného poriadku, čo sa zdá byť dostatočným dôvodom na uloženie dočasných obmedzení kapitálových tokov. Zachovanie finančnej stability je pre Grécko hlavnou a bezprostrednou výzvou," zdôraznil Hill.
     

Eurokomisár dodal, že aj napriek tomu, že uložené obmedzujúce opatrenia sa v tomto momente zdajú byť nevyhnutné a primerané, voľný pohyb kapitálu sa v záujme gréckeho hospodárstva, eurozóny, ako aj jednotného trhu EÚ ako celku bude musieť čo najskôr obnoviť.
     

Komisia preto bude pozorne sledovať situáciu a vykonávanie zavedených obmedzujúcich opatrení týkajúcich sa pohybu kapitálu a je pripravená pomôcť gréckym orgánom s technickou stránkou tejto veci.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok