Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
28. okt. 2020Dobromila
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová
Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová
08.09.2020 13:34 Domov
Ombudsmanka sa pustila do boja za práva žien pri pôrodoch, verejnosť žiada o pomoc
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.09.2020 13:34 Domov

Ombudsmanka sa pustila do boja za práva žien pri pôrodoch, verejnosť žiada o pomocBRATISLAVA - Verejná ochrankyňa práv Mária Patakyová uskutoční prieskum zameraný na dodržiavanie ľudských práv žien počas pôrodov na Slovensku. Zároveň vyzýva všetkých zainteresovaných, aby sa podelili o svoje skúsenosti.


Zistenia mimovládnych ako aj medzinárodných organizácii (OSN, Rada Európy) totiž naznačujú, že v tejto oblasti u nás môže dochádzať k porušovaniu práv žien. Ďalším impulzom majú byť aj negatívne skúsenosti žien, ktoré sa sťažujú na neľudské zaobchádzanie pri pôrodoch.

 

Mamičky sa môžu zapojiť do prieskumu

Ombudsmanka preto vyzýva verejnosť, aby sa zapojila do prieskumu prostredníctvom anonymného formulára.

 

"Pôrodníctvo nesmie byť tabu, týka sa nás všetkých, a preto je dôležité o témach, ktoré sa s ním spájajú, otvorene hovoriť a snažiť sa o zmenu. Je v záujme štátu vytvoriť systém poskytovania kvalitnej zdravotnej starostlivosti, ktorý bude založený na dôkazoch, bude odrážať súčasné poznatky a rešpektovať práva žien," uviedla Patakyová.

 

 

Porušovanie práv žien je celosvetový problém

Medzinárodné organizácie na ochranu ľudských práv v posledných rokoch zaznamenali hrubé porušovanie práv žien rovnako v rozvojových, ako aj rozvinutých krajinách.

 

Týmto problém sa dokonca ešte v priebehu minulého roka zaoberala aj Rada Európy. Tá vyzvala členské štáty k tomu, aby zabezpečili poskytovanie zdravotnej starostlivosti počas pôrodov takým spôsobom, ktorý rešpektuje ľudské práva a ľudskú dôstojnosť.

 

Rutinné nastrihávanie hrádze či šitie bez anestézie

Ombudsmanka sa už v minulosti viac krát vyjadrila, že rutinná epiziotómia (nástrih hrádze) či šitie popôrodných poranení bez dostatočnej anestézie sú neakceptovateľné. V prípade, že na tieto zákroky nie je skutočný dôvod, ide o hrubé zaobchádzanie.

 

Verejná ochrankyňa práv si v prieskume posvieti aj na dodržiavanie práv na informácie či rešpektovanie autonómie žien a ich súkromia. Rovnako sa bude zaujímať aj o mechanizmus monitorovania a systém sankcionovania porušovania práv žien počas pôrodu. Formulár nájdete TU. Do výzvy je možné sa zapojiť do 21. septembra. 

 

Po ukončení prieskumu sa Patakyová obráti aj so svojimi zisteniami na zodpovedné orgány a bude žiadať o náprávu.  

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Katarína Žáková

Foto:  TASR – Jakub KotianNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok