Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
03.06.2019 18:06 Environetky
Okrem klimatických zmien môžu za umieranie včiel aj pesticídy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.06.2019 18:06 Environetky

Okrem klimatických zmien môžu za umieranie včiel aj pesticídyKaždý rok dve percentá hmyzu mizne po celom svete. Za 100 rokov tak môžu úplne vyhynúť. Výskumníci varujú - a poukazujú na dôležitú vec.


Rozmanitosť hmyzu mizne po celom svete. Ale v súčasnom spore medzi poľnohospodármi a ochrancami prírody je ústredným záujmom otázka: Zapríčiňujú pesticídy umieranie opeľovačov na celom svete? Intenzívne poľnohospodárstvo, ku ktorému patria pesticídy, monokultúry, či príliš malé prírodné lúky, zapríčiňuje vymieranie opeľovačov.

 

Nedávna štúdia, ktorá sa objavila aj online v časopise Biological Conservation (2019 Sánchez-Bayo / Wyckhuys,), podporuje práve túto skutočnosť: Podľa výskumníkov, 40 percent druhov hmyzu vykazujú pokles.

 

Za najväčšieho vinníka, ktorý môže za vymieranie včiel považujú stratu prirodzeného prostredia v dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva a rastúcej urbanizácie, chemické škodliviny, ako sú pesticídy a syntetické hnojivá či zmeny klímy.

 

 

V prípade, že by sa nič nezmenilo, zza 100 rokov by tak vymrelo mnoho druhov živočíchov, tvrdí vedecký vžskumník Francisco Sánchez-Bayo z University of Sydney. Túto štúdiu vytvoril s Kris Wyckhuys z čínskej akadémie poľnohospodárskych vied CAAS so sídlom v Pekingu.

 

Výskumníci hodnotili 73 štúdií o hmyze a došli k výsledku. Vymrieť by tak mohli: motýle, chrobáky a Hymenoptera (najviac ohrozené), včely, vo vode žijúci hmyz (štyri skupiny vážok, pošvatky, potočníky, podenky).reklama


reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok