Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
09.03.2023 10:30 Domov
Okolo parlamentu bude celý marec jazdiť billboard so zábermi z klietkového chovu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.03.2023 10:30 Domov

Okolo parlamentu bude celý marec jazdiť billboard so zábermi z klietkového chovuBRATISLAVA - Ochranárska organizácia Humánny pokrok, ktorá vedie kampaň za zákaz klietkového chovu sliepok na Slovensku, bude celý marec pripomínať poslancom a poslankyniam NR SR podmienky sliepok na slovenských farmách. Ich kampaň podporilo podpisom petície už viac ako 58 000 ľudí.


Organizácia Humánny pokrok spustila kampaň Zákaz klietok ešte v roku 2021, pričom ju podporilo už takmer 60 000 ľudí. V reakcii na volanie verejnosti predložil poslanec NR SR Tomáš Šudík návrh zákona na zákaz klietkového chovu sliepok od roku 2024 s päťročným prechodným obdobím do roku 2028. O návrhu zákona by mali poslanci a poslankyne NR SR hlasovať už v polovici marca. Ochranári im chcú ukázať zábery zo slovenských klietkových chovov priamo pred parlamentom, a to prostredníctvom bilbordu. 

 

„Verejný priestor zaplavila anti-kampaň hydinárov plná strašenia vymyslenými cenami vajec a rozprávok o šťastných sliepkach v nablýskaných klietkach. Preto je dôležité, aby poslanci a poslankyne mali na očiach každý deň tých, o ktorých životoch budú hlasovať už tento mesiac. Ide totiž o 2,3 milióna sliepok, ktoré strávia celý svoj život v malých špinavých klietkach. V nich nemôžu robiť nič, čo je pre nich prirodzené a dôležité,” hovorí Martin Smrek, riaditeľ organizácie Humánny pokrok.

 

 

Investigatívne zábery zobrazené na bilborde pochádzajú zo slovenských fariem. Organizácia ich zverejnila pred dvoma týždňami. „Verejnosť mala prvýkrát v histórii možnosť nahliadnuť za brány slovenských klietkových chovov sliepok a vidieť extrémnu krutosť, ktorú sa hydinári snažia skryť. Slovensko ďalej nemôže zatvárať oči pred barbarstvom voči zvieratám. Klietkové chovy sliepok musíme postaviť mimo zákon, ako to už dávno urobili susedné krajiny,” dodáva Smrek.

 

Európsky úrad pre bezpečnosť potravín, ktorý je najvyššou európskou autoritou v oblasti dobrých životných podmienok zvierat a bezpečnosti potravín, vydal na konci februára vedecké stanovisko ku klietkovým chovom zvierat. Najvýznamnejším zistením úradu bolo, že sliepky sa majú chovať v bezklietkových systémoch s krytými výbehmi, pričom každá sliepka potrebuje viac ako trojnásobok priestoru, aký sa jej dostáva v súčasnosti v klietkových chovoch na Slovensku. 

 

Ochranári chcú bilbord financovať za pomoci verejnej podpory a spúšťajú zbierku, vďaka ktorej budú môcť zaplatiť bilbord pred parlamentom až do konečného hlasovania o zákaze klietok na Slovensku.reklama


Zdroj: Humánny pokrok / KB Netky

Foto:  Humánny pokrok / pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok