Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. apr. 2021Valér
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Delfín tuponosý
Delfín tuponosý
04.03.2021 11:49 Zaujímavosti
Ohrozený delfín tuponosý je najroztomilejšie zviera na svete!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.03.2021 11:49 Zaujímavosti

Ohrozený delfín tuponosý je najroztomilejšie zviera na svete!DELFÍN TUPONOSÝ - Zvieratko, ktoré sa neustále usmieva.


Delfín Irrawaddy, orcela tuponosá, alebo jednoducho delfín tuponosý, sa nachádza na pobreží  južnej a juhovýchodnej Ázie a v niekoľkých riekach Ayeyarwady v Mjanmarsku, Mahakam v indonézskom Borneu a Mekong, ktorý preteká niekoľkými krajinami vrátane Číny, Mjanmarska, Thajska, Laosu, Kambodže a Vietnamu.

 

 

Jeho zaoblené čelo a krátky zobák mu dávajú úžasne roztomilý vzhľad, so zakrivenými ústami vytvára ilúziu, že sa usmieva.

 

 

Žial, tento druh delfína je ohrozený a veľakrát ho rybári chytia omylom pri rybolove. Čelia veľkému nebezpečenstvu sietí, nadmerného rybolovu a nezákonných rybolovných praktík, ako je napríklad elektrický rybolov.

 

"Ochrana Irrawaddy delfínov je zásadná pre celkové zdravie rieky Mekong. Delfín Irrawaddy je tiež považovaný za posvätné zviera Khmérom aj Laosom a je dôležitým zdrojom príjmu a pracovných miest pre komunity zapojené do ekoturistiky sledujúcej delfíny," povedali  na World Wildlife Found odborníci.

 

Podľa WWFje počet kriticky ohrozených delfínov na rieke Mekong „stabilný“. V súčasnej dobe existuje celkom 89 Irrawaddy delfínov v tejto oblasti, čo je mierny pokles z odhadu 92 v roku 2018.

 

 

 „Aj keď prieskum potvrdil, že počet riečnych delfínov v Kambodži sa stabilizoval, stále ich je málo, takže sú nevyhnutne potrebné intenzívnejšie ochranné opatrenia,“ uviedol Seng Teak, riaditeľ World Wildlife Found.

 

 

Pár informácií o delfínoch

 

Podľa World Wildlife Found majú tieto delfíny 12-19 malých zubov na každej strane oboch čeľustí, priemernú hmotnosť až 198 kilogramov a dĺžku až 2,7 metra.

 

Vedeli ste, že mladé delfíny zostávajú so svojou matkou po dobu 2 až 3 rokov? Gravidita u nich trva 9 17 mesiacov. Sú schopné ponoriť sa do hĺbky jedného kilometra dokážu plávať rýchlosťou do 40 kilometrov za hodinu.

 

 

Delfín má zvláštnu schopnosť. Počas spánku mu stále funguje jedna polovica mozgu a tak môže oddychovať a súčasne stirehnuť, či je všetko v poriadku. Tieto milé zvieratká sa dožívajú 40 – 50 rokov. Žijú v skupinách a vzájomne sa o seba starajú.

 

Sú to krásne a inteligentné tvory, čo poviete?reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  ledbible.com/ WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok