OH2016: Neymar v rozstrele spečatil historické zlato pre Brazíliu

NETKY.SK • 21 August 2016, 09:25 • 2 min

RIO DE JANEIRO - Futbalisti Brazílie sa stali celkovými víťazmi olympijského turnaja v Riu de Janeiro.

Vo finále po remíze 1:1 triumfovali v jedenástkovom rozstrele nad Nemcami 5:4, keď rozhodujúci pokus premenil Neymar. Brazília získala historicky premiérové zlato v turnaji mužov pod piatimi kruhmi.

V skoršom stretnutí o bronz uspela Nigéria nad Hondurasom 3:2. Z tretieho miesta sa radoval aj Kingsley Madu, ľavý obranca úradujúceho slovenského majstra AS Trenčín zasiahol do sobotňajšieho zápasu v 80. minúte.

Brazílčania na vypredanej Maracane viedli od 27. minúty zásluhou priameho kopu Neymara, na zásah najväčšej hviezdy hostiteľskej reprezentácie odpovedal v 59. minúte nemecký kapitán Maximilian Meyer. Nemci ešte pred vyrovnaním trikrát trafili brvno. Napriek viacerým príležitostiam najmä na brazílskych kopačkách už v riadnom hracom čase ani predĺžení ďalší gól nepadol. V jedenástkovom rozstrele ako jediný zlyhal striedajúci Nemec Nils Petersen v piatej sérii.

Nemecko tak na OH 2016 nedosiahlo futbalové double po tom, ako ovládlo zápolenia medzi ženami. Brazília po nezdaroch v rokoch 1984, 1988 a 2012 zvíťazila až vo svojom štvrtom olympijskom finále. Revanšovala sa Nemecku za vysokú prehru 1:7 v semifinále majstrovstiev sveta 2014 na domácej pôde.

muži - finále:

Brazília - Nemecko 1:1 pp (1:1, 1:0), 5:4 v jedenástkovom rozstrele

Góly: 27. Neymar - 59. Meyer. Rozstrel: Ginter - 0:1, Augusto - 1:1, Gnabry - 1:2, Marquinhos - 2:2, Brandt - 2:3, Rafinha - 3:3, Süle - 3:4, Luan - 4:4, Petersen - nedal, Neymar - 5:4. ŽK: Zeca, Barbosa - Selke, Promel, Sven Bender, Süle. Rozhodovali: Faghani - Sokhandan, Mansouri (všetci Irán), 78.000 divákov.

zostavy a striedania:

Brazília: Weverton - Zeca, Marquinhos, Caio, Santos - Walace, Augusto - Barbosa (70. Anderson), Luan, Jesus (95. Rafinha) - Neymar

Nemecko: Horn - Toljan, Ginter, Süle, Klostermann - Lars Bender (67. Promel), Sven Bender - Brandt, Meyer, Gnabri - Selke (76. Petersen)