Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. mar. 2021Bohumil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Richard Raši
Richard Raši
08.10.2019 21:27 Domov
OECD ocenila prístup Slovenska v boji proti korupcii pri čerpaní eurofondov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.10.2019 21:27 Domov

OECD ocenila prístup Slovenska v boji proti korupcii pri čerpaní eurofondovBRATISLAVA - Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) úspešne napreduje v boji proti korupčnému správaniu pri implementácii fondov Európskej únie.


Dôkazom je kľúčový projekt Stratégie SR pre riadenie rizík spojených s podvodmi a korupciou v eurofondoch. Prístup Slovenska v boji proti korupcii ocenil na utorňajšom stretnutí s vicepremiérom Richardom Rašim (Smer-SD) zástupca generálneho tajomníka OECD Jeffrey Schlagenhauf. Informoval o tom tlačový odbor ÚPVII.

 

"Výsledky projektu ukazujú správnosť nastúpenej cesty boja proti korupcii pri čerpaní európskych peňazí. Úrad vyvíja systematické úsilie v zlepšovaní národných protikorupčných postupov. Z tohto dôvodu už teraz koordinujeme postupné zavádzanie opatrení z pripravenej národnej stratégie a budeme v tom pokračovať aj pri príprave programového obdobia po roku 2020," uviedol vicepremiér Raši.

 

Spolupráca na projekte medzi ÚPVII a OECD sa začala v máji minulého roku podpisom Deklarácie o spolupráci v boji proti korupcii a podvodom medzi Richardom Rašim a vtedajšou zástupkyňou generálneho tajomníka OECD Mari Kiviniemi.

 

Táto aktivita je jedným z bodov Akčného plánu na posilnenie transparentnosti a zjednodušenie čerpania eurofondov, ktorý vypracoval ÚPVII a následne schválila vláda ešte v septembri 2017. Expertný tím OECD uskutočnil od leta 2019 päť poznávacích misií a jeden expertný workshop.

 

 

Koncom minulého roka vykonal ÚPVII kontroly zavádzania a plnenia opatrení akčného plánu na šiestich ministerstvách. Na základe spätnej väzby od rezortov, zástupcov občianskej spoločnosti a prijímateľov, úrad vicepremiéra priebežne prehodnocuje, upravuje a rozširuje procesy a postupy zavedené akčným plánom. Súčasťou je aj ďalších 12 opatrení, ktoré môžu celý systém ešte viac vylepšiť.

 

Medzi najdôležitejšie opatrenia patrí zlepšenie komunikácie orgánov zodpovedných za riadenie eurofondov s orgánmi činnými v trestnom konaní, zriadenie špeciálnej pracovnej skupiny na zdieľanie informácií medzi jednotlivými subjektmi, pokračovanie v prijímaní etických kódexov či nevyhnutnosť vytvorenia analytického prostredia, ktoré bude hĺbkovo skúmať vznikajúce nezrovnalosti, zistenia z auditov, ale aj podvody.

 

K zjednodušeniu týchto krokov prispela aj elektronizácia procesov. "Štátne orgány tiež prestali zaťažovať žiadateľov požadovaním potvrdení, ktoré si vedia získať v rámci štátnej správy. Pozitívne zmeny nastali aj v niektorých procesoch verejného obstarávania, napriek tomu vidíme v tejto oblasti priestor na ďalšie zjednodušovanie procesov," dodal vicepremiér.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok