Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
14. apr. 2021Justína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
17.12.2020 10:26 Domov
Odklad splátok poistného pre zamestnávateľov a SZČO sa upravuje
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.12.2020 10:26 Domov

Odklad splátok poistného pre zamestnávateľov a SZČO sa upravujeVláda schválila nariadenie, ktoré zamestnávateľom a SZČO umožňuje požiadať o odklad splatnosti poistného.


Zamestnávateľom a samostatne zárobkovo činným osobám (SZČO), ktoré v tomto roku požiadali o odklad splatnosti poistného za  marec, máj, jún a júl, sa splatnosť odvodov za tieto mesiace predĺži z konca tohto roka na koniec júna budúceho roka automaticky. 

 

Firmy a podnikatelia, ktorí už predložili Sociálnej poisťovni čestné vyhlásenie o splnení podmienok odkladu splatnosti poistného za uvedené mesiace, tak už nemusia Sociálnej poisťovni predkladať žiadne dokumenty. 

 

Poistné, ktoré platí zamestnanec, a odvádza ho jeho zamestnávateľ, je zamestnávateľ naďalej povinný odvádzať v pôvodných termínoch splatnosti.

 

 

 

Výška poklesu obratu a príjmu

 

Vládou schválené nariadenie umožňuje zamestnávateľom a SZČO s poklesom obratu alebo príjmu z podnikania najmenej o 40 percent požiadať o odklad splatnosti poistného za december tohto roka. Splatnosť decembrových odvodov sa im predĺži takisto do 30. júna budúceho roka.


 "Sociálna poisťovňa v tejto súvislosti zamestnávateľov a povinne poistené SZČO upozorňuje, aby na účely určenia predĺženej lehoty splatnosti poistného na sociálne poistenie za december Sociálnej poisťovni predložili čestné vyhlásenie," uviedla poisťovňa v tlačovej správe.

 

Čítajte tiež: Sociálna poisťovňa bude vyplácať pandemické OČR aj počas prázdnin

 

Formulár 


Poisťovňa pripravuje v týchto dňoch formulár, ktorý bude slúžiť na preukázanie splnenia podmienok odkladu splatnosti odvodov za december tohto roka.

 

Pokles obratu resp. príjmu z podnikania oznámi odvádzateľ poistného Sociálnej poisťovni prostredníctvom pripravovaného elektronického formulára.

 

Ak nemá odvádzateľ poistného prístup k internetu, môže poisťovni doručiť aj listinnú podobu formuláru. Lehota splatnosti poistného na sociálne poistenie za december tohto roka sa za zamestnancov nemení.

 

Čítajte tiež: Zdravotné poisťovne začnú opäť vyplácať doplatky

 

Splátkové kalendáre 


Od začiatku tohto roka do konca júna Sociálna poisťovňa vydala 928 rozhodnutí o povolení splátok dlžných súm, ktoré eviduje od odvádzateľov poistného. 

 

V prvom polroku 2020 došlo k zrušeniu splátkových kalendárov z dôvodov ich nedodržania zo strany dlžníkov v 259 prípadoch na celkovú sumu 507 tisíc eur.

 

Naďalej aktívnych splátkových kalendárov v tomto období zostalo 626 na celkový objem pohľadávok 3,34 mil. eur. Z nich bolo do 30. júna 2020 uhradených 311 tisíc eur.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Ida Železníková

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok