Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
19. sep. 2020Konštantín
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
31.05.2018 09:06 Ekonomika
Odchádzate pracovať do zahraničia? Overte si v Sociálnej poisťovni, aké máte povinnosti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
31.05.2018 09:06 Ekonomika

Odchádzate pracovať do zahraničia? Overte si v Sociálnej poisťovni, aké máte povinnostiBRATISLAVA - Občanom, ktorí sú nezamestnaní a chystajú sa v najbližšom čase pracovať v krajinách mimo Európskej únie, ich povinnosti voči Sociálnej poisťovni (SP) pred odchodom do zahraničia závisia od ich konkrétnej životnej a pracovnej situácie.


Ak neboli nikdy poistení v SP (napr. študenti), nemajú voči nej žiadne odhlasovacie ani oznamovacie povinnosti. Ak pred odchodom za prácou do zahraničia boli nezamestnaní, ale platili si v Sociálnej poisťovni dobrovoľné poistenie, isté povinnosti im zostanú.

 

"Z dobrovoľného poistenia sa na Slovensku síce odhlasovať nemusia, nesmú však zabudnúť, že dobrovoľné poistenie im trvá a musia naň aj naďalej platiť poistné. Ak ho platiť nebudú, po dvoch mesiacoch im automaticky zanikne a v budúcnosti sa im v prípade, že netrvalo dostatočne dlho, nebude môcť zarátať pri nároku na dávku nemocenskú či v nezamestnanosti. Pripomínam, že pri práci v krajinách mimo EÚ, Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a vo Švajčiarsku je možný súbeh všetkých druhov dobrovoľného poistenia s povinným poistením, ak vzájomné medzištátne zmluvy neustanovujú inak," radí Peter Višváder, hovorca poisťovne.

 

Na slovenského občana pracujúceho v krajinách mimo EÚ, EHP a Švajčiarska sa vzťahujú zákony v zmysle medzinárodných zmlúv o sociálnom zabezpečení. Ak občan pracuje v krajine, s ktorou Slovenská republika nemá zmluvu o sociálnom zabezpečení, nemá ani žiadne povinnosti voči SP. V takomto prípade je možné, aby bol občan súčasne poistený v tej krajine, v ktorej pracuje, a zároveň bol poistený aj na Slovensku. Na rozdiel od štátov EÚ, EHP a Švajčiarska, v ktorých občan získava obdobie sociálneho poistenia, ktoré sa mu zaráta na účely sociálnych dávok (napr. na dôchodkové, nemocenské či v nezamestnanosti), sociálne poistenie z ostatných štátov sa mu zaráta len v tom prípade, ak to ustanovuje príslušná medzinárodná zmluva medzi oboma krajinami.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok