Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
24.06.2020 16:00 Zdravie
Odborníci spájajú zápal čriev s rizikom vzniku demencie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
24.06.2020 16:00 Zdravie

Odborníci spájajú zápal čriev s rizikom vzniku demencieBRATISLAVA - Ľudia trpiaci zápalovým ochorením čriev (IBD) majú viac ako dvakrát vyššie riziko vzniku demencie.


"Naše zistenia ukazujú, že možno existuje prepojenie medzi IBD a neurokognitívnym poklesom," uviedol jeden z autorov novej štúdie Bing Zhang z University of California v San Franciscu.

 

Spúšťač procesov
Výskum síce nepreukázal, že IBD spôsobuje demenciu, ale Zhang a jeho kolegovia načrtli niekoľko spôsobov, ako môžu byť spojené. Podotkli, že chronický zápal považujú za spúšťač procesov, ktoré súvisia s Alzheimerovou chorobou a krvné zrazeniny a mŕtvica súvisia s vaskulárnou demenciou. Ďalšou možnosťou je súvis s narušením črevného mikrobiómu, ktorý zrejme zohráva úlohu pri IBD.

 


Výskumníci z Taiwanu a USA v žurnále Gut uviedli, že z taiwanskej databázy vybrali 1742 ľudí starších ako 45 rokov, ktorým od januára 1998 do decembra 2011 najmenej dvakrát diagnostikovali IBD. V tom čase však netrpeli demenciou. Ku každému z nich priradili 10 osôb bez IBD a demencie, pričom ich rozdelili podľa veku, pohlavia a iných faktorov. Všetkých sledovali do konca roka 2013 alebo do ich smrti.

Výsledky ukázali, že demencia sa vyskytovala častejšie u ľudí s IBD. Počas pozorovania sa demencia objavila u 5,5 % ľudí s IBD a u 1,4 % osôb bez tohto ochorenia. Vekový priemer prvej skupiny bol 76 rokov, čo je o sedem rokov menej ako u tých bez IBD.

 

Črevá sú zodpovedné za viaceré ochorenia
Po zohľadnení všetkých faktorov, akými sú vek, pohlavie a iné choroby, mali ľudia s IBD 2,5-krát vyššie riziko vzniku akejkoľvek demencie, pričom až šesťkrát vyššie riziko v súvislosti s Alzheimerovou chorobou.

Fiona Carragher z Alzheimer’s Society uviedla, že úloha zdravia čriev a črevného mikrobiómu bola kľúčovou vo výskume demencie. Upozornila však, že štúdia nepreukázala, že by IBD priamo zvyšovalo možnosť vzniku demencie v neskoršom veku.

 

 

"Existuje množstvo ďalších faktorov, ktoré v štúdii nebrali do úvahy. Patria medzi ne strava, cvičenie a súčasti psychického zdravia, ako depresia a hnev, ktoré takisto môžu zohrávať svoju úlohu," ozrejmila.

Tom Foltynie z UCL Queen Square Institute of Neurology s tým súhlasil, no podotkol, že priame spojenie medzi IBD a demenciou nemožno vylúčiť.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Barbora Lucivjanska

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok