Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. jún. 2023Medard
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Kandidáti na GR RTVS
Kandidáti na GR RTVS
16.06.2022 18:23 Kultúra
Odborníci odporučili dvoch kandidátov na generálneho riaditeľa RTVS
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.06.2022 18:23 Kultúra

Odborníci odporučili dvoch kandidátov na generálneho riaditeľa RTVSBRATISLAVA - Stanovisko komisie je podkladom návrhu výboru na voľbu, ktorý dostanú poslanci. Plénum bude voliť GR RTVS v stredu 22. júna, prípadné druhé kolo sa uskutoční o týždeň neskôr.


Komisia odborníkov, ktorú zriadil Výbor Národnej rady (NR) SR pre kultúru a médiá v súvislosti s výberom nového generálneho riaditeľa (GR) RTVS, odporúča na post jedného z dvojice Tibor Búza a Ľuboš Machaj. Po štvrtkovom rokovaní parlamentného výboru to potvrdil jeho predseda Kristián Čekovský (OĽaNO), ktorý stál i na čele komisie.

 

Tibor Búza

 

Komisia takisto vo svojom hodnotiacom stanovisku označila za prijateľných kandidátov na zvolenie Ivana Goliana a Petra Badača.

 

Ďalších štyroch: Jaroslava Rezníka, Daniela Živicu, Vladimíra Semana a Petra Janků, zaradili vo svojom hodnotení do skupiny kandidátov, ktorých neodporúča zvoliť za šéfa telerozhlasu.

 

Prečítajte si tiež: Opozícia sa snaží spochybniť expertnú komisiu k výberu šéfa RTVS

 

Kultúrny výbor zároveň prijal uznesenie, ktorým odporučil do voľby v NR SR všetkých ôsmich kandidátov na základe splnenia zákonných podmienok. Poslanci tak budú pri voľbe v pléne vyberať zo všetkých prihlásených kandidátov. „Žiadnemu kandidátovi nebolo odopreté právo uchádzať sa o hlasy poslancov,“ povedal na štvrtkovej tlačovej konferencii Čekovský.

 

Ľuboš Machaj

 

Konečné stanovisko komisie podporilo podľa šéfa výboru 13 z 15 členov komisie. Nehlasoval Čekovský a jeden člen, ktorý sa nezúčastnil na zasadnutí komisie ani na hlasovaní.

 

Poslanci OĽaNO budú o kandidátoch rokovať a snažiť sa nájsť meno, ktoré bude prijateľné pre celý klub. Členka výboru Monika Kozelová (OĽaNO) považuje za dôležité, aby sa na jednom mene zhodla celá koalícia alebo aspoň jej väčšina. „To bude na našich lídroch aj na samotnom premiérovi, aby vygenerovali to najlepšie meno,“ povedala. Ďalší člen výboru Milan Potocký (OĽaNO) verí, že politici a poslanecké kluby budú brať do úvahy stanovisko komisie.

 

 

Svoje projekty riadenia a rozvoja RTVS predstavili kandidáti na verejnom vypočutí v pondelok 13. júna. Okrem vlastnej prezentácie odpovedali na otázky členov parlamentného výboru aj 14-člennej expertnej komisie. Expertnú komisiu zriadil výbor NR SR s cieľom posilniť odborný charakter híringu i celého výberu riaditeľa verejnoprávneho média.

 

Kreovanie a personálne obsadenie komisie v utorok spochybnili opoziční poslanci z výboru. Čekovský ich obvinenia z tajného a účelového obsadenia komisie odmietol, odvolal sa na uznesenia z rokovania výboru. Odpovedal nimi aj na kritiku opozície, že stál na čele komisie. Vysvetlil, že komisiu zriadili v súlade s rokovacím poriadkom, pričom jej predsedom môže byť len poslanec, respektíve člen výboru. Čekovský navrhol seba za predsedu, čo podľa neho nespochybnili. V komisii, navyše, nehlasoval.

 

Možno vás zaujme: Magda Vášáryová má na krku trestné oznámenie! Aká bola jej reakcia?

 reklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok