Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. feb. 2023Zdenko
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Jaslovské Bohunice v roku 1976.
Jaslovské Bohunice v roku 1976.
20.06.2019 15:11 Zaujímavosti
Od vážnej havárie v Jaslovských Bohuniciach uplynulo 43 rokov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.06.2019 15:11 Zaujímavosti

Od vážnej havárie v Jaslovských Bohuniciach uplynulo 43 rokovBRATISLAVA - Momentálne sa v spoločnosti rozoberá, aj vďaka seriálu, ktorý má 5. častí, hrôza s názvom Černobyl. Černobyl však nie je zďaleka jedinou jadrovou elektrárňou, kde došlo ku katastrofe. 5. januára 1976 došlo k havárii aj na Slovensku.


V jadrovej elektrárni v Jaslovských Bohuniciach došlo pred 43 rokmi k havárii. Zahynuli dvaja ľudia a do ovzdušia uniklo vyššie množstvo rádioaktívneho oxidu uhličitého.

 

Havária sa neskončila fatálne vďaka, pohotovým pracovníkov elektrárne, Milanovi Antolíkovi a Viliamovi Pačesovi. Vtedajší režim havárie v atómových elektrárňach na území bývalého Československa dôsledne tajil.

 

Čo sa stalo v roku 1976?

 

Dňa 5. januára 1976 vymieňali v prvom bloku elektrárne A1 palivo. Pri výmene jedného palivového článku, ktorú technici robili počas prevádzky, vystrelil článok do výšky, narazil na žeriav a rozbil sa. Po vystrelení článku zostal otvorený technologický kanál a do reaktorovej sály začal unikať oxid uhličitý, používaný na chladenie reaktora.

 

 

Pracovníci, ktorí článok vymieňali, museli zo sály okamžite utiecť, pretože by sa zadusili. V sále však zostal otvorený technologický kanál, ktorým chladiaci plyn unikal do ovzdušia.

 

Zabránili tomu najhoršiemu

 

Keby sa kanál nepodarilo utesniť v priebehu 30 až 60 minút, všetok plyn by unikol do vzduchu, nebolo by čím chladiť reaktor a teplota v ňom by stúpala na úroveň, kedy by sa začali taviť ostatné palivové články. V tom prípade by sa v elektrárni v Jaslovských Bohuniciach mohlo odohrať to, čo sa o desať rokov stalo v Černobyle.

 

 

Upratať zvyšky rozbitého palivového článku a upchať otvorený kanál sa podarilo dvom mladým zamestnancom elektrárne, ktorí tak zabránili najhoršiemu.

 

Nehoda si vyžiadala životy dvoch likvidátorov jadrového odpadu. Tí totiž pracovali v podzemí, nestačili pred smrtiacim plynom vybehnúť cez zamknuté únikové dvere a udusili sa. Neskoršie vyšetrovanie ukázalo, že dvere boli zamknuté kvôli zamedzeniu krádeží.

 

Do ovzdušia unikli rádioaktívne látky

 

Počas havárie uniklo do okolia elektrárne 1011 Bq aerosolov a 109 Bq rádioaktívnych izotopov jódu, 11 km severne od Jaslovských Bohuníc namerali 480 Bq/kg cézia-137 v tráve a 407 Bq/kg jódu-131 v kukurici.

 

 

Za likvidáciu následkov havárie v A1 a nasadenie vlastného života udelil v roku 2008 prezident SR Milanovi Antolíkovi a Viliamovi Pačesovi vysoké štátne vyznamenanie Kríž Milana Rastislava Štefánika III. triedy. Získali ho za záchranu ľudských životov a značných materiálnych hodnôt s nasadením vlastného života. Stalo sa tak po 32 rokoch od osudovej udalosti.

 reklama


reklama


Zdroj: netky BL

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok