Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
12.01.2022 15:07 Koronavirus
Od 19. januára sa budeme riadiť novými opatreniami
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.01.2022 15:07 Koronavirus

Od 19. januára sa budeme riadiť novými opatreniamiBRATISLAVA - V zamestnaní sa odporúča v maximálnej možnej miere práca z domu, na pracovisku bude platiť režim OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19). Reštaurácie budú môcť fungovať v režime OP (očkovaní a po prekonaní COVID-19). Návrh opatrení proti SARS-CoV-2 (variant omikron) schválila vláda na stredajšom zasadnutí.


Prevádzky a služby budú môcť byť otvorené len od 5:00 do 22:00. V prípade zamestnania majú využívať v maximálnej možnej miere inštitút práce z domu, teda home office. Prezenčne bude platiť režim OTP, pričom test bude vyžadovaný aspoň dvakrát do týždňa.

 

 

Reštaurácie budú v režime OP, a to iba sedenie a obsluha bude možná iba pri stole vrátane terasy. Respirátor bude povinný mimo stola a mimo konzumácie. V režime základ (všetky osoby bez ohľadu na ich prípadné očkovanie, prekonanie choroby či výsledok testovania) bude môcť fungovať len okienkový predaj.

 

Prečítajte si tiež: Potvrdenia pre očkovaných a prekonaných budú platiť kratšie

 

Ubytovacie zariadenia budú môcť fungovať v režime OP plus bez limitu. Režim základ bude zakázaný okrem karanténnych zariadení a ubytovaní dlhodobého charakteru.

 

Tieto opatrenia sú náhradou za doposiaľ platný COVID automat. Návrh by mal priniesť zjednodušenie a zjednotenie opatrení na dobu určitú, teda počas rastovej fázy vlny omikronu do jednoznačného poklesu vlny. Opatrenia sa navrhujú jednotne pre celé územie SR. ,

 

 

 

Od 19. januára ďalej uvoľňujú podmienky pre šport detí a mládeže. „Deti od 0 do 12 rokov sa budú podľa nových pravidiel považovať akoby za zaočkované, k tréningovej činnosti a súťažiam nebudú potrebovať nič,“ informoval štátny tajomník Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVŠ) SR Ivan Husár (SaS). „Staršie deti a mládež do 18 rokov budú fungovať v rámci tréningov a súťaží v režime OTP (očkovaní, testovaní, po prekonaní ochorenia COVID-19).“

 

Nové opatrenia predpokladajú na niektorých športoviskách režim OP, niektoré, napríklad fitness centrá, režim OP plus. Rovnako budú posudzovať všetky mimoškolské aktivity detí. V prípade diváckej kapacity ostane aj po 19. januári kapacitné maximum na 25 percentách. „Samozrejme, radi by sme viac, ale musíme byť aj zodpovední v súčasnej epidemiologickej situácii,“ priznal Husár.

 

Možno vás zaujme: Experti WHO žiadajú nové vakcíny. Tie súčasné majú jednu nevýhodu

 

Režim OP plus bude spĺňať len osoba s tromi dávkami očkovania proti ochoreniu COVID-19, osoba, ktorá ochorenie prekonala a má dve dávky očkovania alebo s dvoma dávkami vakcíny a s testom. V prípade PCR testu nesmie byť starší ako 72 hodín, v prípade antigénového testu nesmie byť starší ako 48 hodín. 

 

 

 

Nový režim sa týka aj detí od 2 do 12 rokov a 2 mesiacov s testom. Dĺžka platnosti testu bude rovnaká ako u dospelých. Aby do režimu patrili aj staršie deti až do 18 rokov, budú potrebovať kompletné zaočkovanie a absolvovanie testu.

 

Nový režim sa bude týkať vysokorizikových hromadných podujatí ako svadby, kary, oslavy, večierky, plesy, diskotéky či hromadné podujatia v prevádzkach verejného stravovania.

 

K téme: Lengvarský ohlásil nový režim OP plus. Kde bude platiť?

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok