Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. jún. 2023Lenka
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.06.2018 10:37 Domov
Od 1. júla sa znížia niektoré pokuty, za prekročenú rýchlosť sa nemenia
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.06.2018 10:37 Domov

Od 1. júla sa znížia niektoré pokuty, za prekročenú rýchlosť sa nemeniaBRATISLAVA - Od nedele (1.7.) sa znížia viaceré pokuty, polícia k tejto zmene pristúpila po analýze, vyhodnotení a posúdení menej závažných priestupkov. Ako ďalej informovala hovorkyňa Prezídia Policajného zboru Denisa Baloghová, vo väčšine prípadov, kde sa pokuty menia, určila polícia hranicu od najnižšej možnej pokuty po najvyššiu.


Sankcie sa však nemenia v prípade prekročenia najvyššej dovolenej rýchlosti. V blokovom konaní na mieste môže polícia za tento priestupok vodičovi uložiť pokutu do výšky 800 eur.

 

"Po skúsenostiach, ktoré sme mali v poslednom období, sme sa dohodli, že sadzobník pokút v niektorých prípadoch znížime. Znamená to, že sme povolili v striktnosti polície," povedala ministerka vnútra Denisa Saková (Smer-SD). Vysvetlila to tým, že sadzby znížili v oblastiach, respektíve pri udalostiach, ktoré nie sú častou príčinou dopravných nehôd, respektíve nezapríčinia taký počet smrteľných nehôd na cestách.

 

"Myslím si, že si to môžeme dovoliť, pretože máme disciplinovaných vodičov. Dlhé roky sme boli prísnejší a od roku 2013 môžeme deklarovať, že sme v klesajúcom trende, čo sa týka počtu dopravných nehôd aj počtu usmrtených na cestách," dodala.

 

Zmeny sa dotknú niektorých ustanovení v internom policajnom sadzobníku pokút. Ide napríklad o zníženie pokuty pri šoférovaní auta bez platných dokladov. Pokuta bola doteraz 30 eur, po novom je v rozmedzí od 10 do 30 eur. Zmena sa dotkne tiež vedenia nemotorového vozidla pod vplyvom alkoholu po zistení jedného promile alkoholu v krvi, doteraz sa platilo 30 až 50 eur, po novom 20 eur. "Pokuty sa znižujú z dôvodu, že sa nám zdalo, že sú vysoké voči priemeru štátov Európskej únie. No, samozrejme, nie je to tak, že by sme to ignorovali alebo tolerovali," uviedla Saková.

 

Vždy je to podľa jej slov tak, že keď sa niečo zavádza, treba reflektovať na to, ako sa to vyvíja. "Keď budú zlé štatistiky alebo sa bude správanie vodičov a účastníkov cestnej premávky zhoršovať či zlepšovať, budeme na to operatívne reagovať," vysvetlila.

 

Vodiči doteraz platili za používanie hanlivých gest voči ostatným účastníkom cestnej premávky 50 eur, podľa nového sadzobníka zaplatia od 30 do 50 eur. Pokuta hrozí aj za vyhadzovanie predmetov z vozidiel či obťažovanie ostatných vodičov nadmerným hlukom, prachom, znečisťovaním ovzdušia, rozstrekovaním kaluží, blata alebo zbytočne naštartovaným motorom, keď auto stojí. Doteraz vodiči platili od 20 do 40 eur, podľa nových pravidiel zaplatia od 10 do 30 eur.

 

Za jazdu na motorke bez okuliarov či ochranného štítu sa doteraz platilo 30 eur, aktuálne sa bude od 10 do 30 eur. Pokuta hrozí aj za jedenie, pitie alebo fajčenie počas jazdy na malej motorke, motorke, motorovej trojkolke či štvorkolke. Pokuta sa zo sumy 30 až 50 eur znížila na 20 až 40 eur.

 

"V niektorých prípadoch sme pristúpili k zmene, keď priestupky s pôvodnou sankciou 100 eur bude po novom riešiť správny orgán," vysvetlila Baloghová. Ide napríklad o účasť na športovom podujatí alebo pokus o účasť, a to aj napriek zákazu.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok