Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
Zatvoriť
Časová os: Koronavírus
16. aug. 2022Leonard
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tento článok sa nachádza v sérii Koronavírus. Otvorte časovú os udalostí.
Očkovať sa bude podľa nových pravidiel
Očkovať sa bude podľa nových pravidiel
08.03.2021 15:25 Koronavirus
Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude prebiehať podľa nových pravidiel
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.03.2021 15:25 Koronavirus

Očkovanie proti ochoreniu COVID-19 bude prebiehať podľa nových pravidielSLOVENSKO - Poradie očkovania bude určované na základe novej vyhlášky ministerstva zdravotníctva, ktorá nadobúda účinnosť 8. marca 2021.


Očkovanie bude podľa vyhlášky prebiehať v niekoľkých fázach, konkrétne v jedenástich. Hlavným kritériom pre zaočkovanie osoby proti ochoreniu COVID-19 v prvej fáze je, že osoba je objednaná na očkovanie prostredníctvom centrálneho objednávacieho systému uverejneného na webovom sídle www.korona.gov.sk.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Pozrite si, ktorej vakcíne Slováci najviac dôverujú

 

Kritériom pre zaočkovanie osoby v druhej fáze je, že osoba spĺňa kritérium pre zaočkovanie v prvej fáze alebo je objednaná na očkovanie prostredníctvom centrálneho objednávacieho systému a je osobou s vekom najmenej 85 rokov.

 

V tretej fáze sa budú môcť zaočkovať osoby s vekom minimálne 70 rokov. Piata fáza zahŕňa osoby s vekom 60 rokov a v šiestej fáze sa môžu očkovať už i 55 roční. V siedmej fáze sa očkujú už aj 45 ročné osoby.

 

Ďalšie fázy sú ovplyvnené podmienkami z tých predchádzajúcich a postupne umožnia očkovanie mladších osôb.  Osoby mladšie ako 18 rokov sa budú môcť, podľa vyhlášky, zaočkovať až v jedenástej fáze. Celú vyhlášku môžete nájsť na slov-lex.sk

 

Mohlo by vás zaujímať: Na očkovanie sa budú môcť prihlasovať aj profesionáli, ktorí sa starajú o seniorov

 

Pravidlá:

 

- očkovanie je zoradené podľa veku (85+, 70+, 60+, 55+, 50+, 45+, 40+, 35+, 30+, 18+)

 

- uprednostnenie ľudí so zdravotnými indikáciami bola zrušená, očkovať sa môžu iba v rámci náhradníckeho systému

 

- uprednostnenie zdravotníckeho personálu bolo zachované

 

- uprednostnenie pedagogického personálu bolo zrušené, od dnešného dňa sa teda prednostne očkovať nemôžu

 

- predavači/ky, vodiči/ky, taxikári/ky boli presunutí do náhradníkov, ale iba nad 50 rokov

 

- uprednostnenie “kritickej infraštruktúry” bolo zachované, čiže ďalej sa bude očkovať neidentifikovateľná masa ľudí mimo systém

 

- rozdelenie podľa veku v závislosti od typu vakcíny bolo zrušené

 

 

Súvisiaci článok: Otvorili sa nové termíny na očkovanie vakcínami Pfizer


Ako budú pribúdať nové termíny na očkovanie?


Podľa ministerstva je záujem o očkovanie veľký. Počet nových termínov by sa v najbližších dňoch a týždňoch mal zvyšovať.


V Pondelok a utorok vo večerných hodinách bude postupne pribúdať 29 700 nových termínov na očkovanie vakcínou od spoločnosti Pfizer pre ľudí starších ako 70 rokov.


V stredu alebo štvrtok vo večerných hodinách bude postupne pribúdať minimálne 30 000 nových termínov na očkovanie vakcínou od spoločnosti AstraZeneca pre ľudí vo veku 60-70 rokov.

 

Podľa plánu dodávok vakcín by ich malo v najbližších týždňoch prichádzať čoraz viac. Slovensko preto môže očakávať čoraz vyšší počet nových termínov na registráciu. Národné centrum zdravotníckych informácií v súčasnosti pracuje na zmenách registračného formulára, ktoré by mali viesť k jednoduchšiemu registrovaniu na očkovanie.


 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Kristýna Peštová

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok