Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
26. jún. 2022Adriána
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Norok americký
Norok americký
04.12.2017 17:59 Zaujímavosti
Ochranári žiadajú o zaradenie norka amerického na zoznam invazívnych druhov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.12.2017 17:59 Zaujímavosti

Ochranári žiadajú o zaradenie norka amerického na zoznam invazívnych druhovBRUSEL - Členské krajiny EÚ by mali čo najrýchlejšie zaradiť norka amerického na zoznam invazívnych cudzích druhov (IAS) v Európe. Uvádza sa to v pondelňajšej výzve bruselskej pobočky environmentálnej organizácie BirdLife International.


Organizácia v správe pre médiá pripomenula, že v utorok (5.12) budú zasadať predstavitelia členských krajín EÚ v rámci takzvaného "Výboru IAS". Budú diskutovať o tom, či na zoznam invazívnych cudzích druhov v Európe zaradiť aj norka amerického, ktorý patrí medzi najnebezpečnejšie cudzorodé druhy na svete. Predstavitelia akademickej sféry a mimovládnych organizácií, vrátane BirdLife Europe, vyzvali Výbor IAS, aby bol súčasný zoznam rozšírený aj o norka amerického, cicavca z čeľade lasicovitých pôvodom zo severnej Ameriky. Norok americký podľa ich stanoviska patrí medzi invazívne druhy cicavcov s najvyšším vplyvom na pôvodnú faunu v Európe; negatívne pritom ovplyvňuje najmenej 47 pôvodných druhov.

 

musia v súčasnosti čeliť stovkám invazívnych cudzích druhov, čo okrem zničujúcich vplyvov na pôvodnú flóru a faunu znamená aj zbytočné náklady pre hospodárstvo EÚ. Ročné náklady vo výške 12,5 miliardy eur sú spojené s vplyvom invazívnych druhov na verejné zdravie, rôzne hospodárske sektory a energetiku až po poľnohospodárstvo. V rámci EÚ invazívne druhy znamenajú tretiu najväčšiu príčinu zániku pôvodných druhov a pri súčasných zmenách klímy ich negatívny vplyv sa bude ešte zvyšovať.

 

Jediným spôsobom riešenia hrozby IAS je koordinovaná akcia v rámci celej EÚ upozornila BirdLife International. Organizácia upozornila, že negatívny dopad pôsobenia norka amerického vo voľnej prírode je "ničivý" a preto by Únia nemala váhať s jeho zaradením na zoznam IAS. Aj napriek tomu, že sa niektoré členské štáty obávajú, že to môže ohroziť odvetvie chovu s norkami na kožušiny.

 

BirdLife International uviedla, že nariadenie o IAS povoľuje chov norka amerického, farmy však musia mať účinné opatrenia na minimalizáciu rizika únikov zvierat do voľnej prírody, rýchle odhalenie takýchto únikov a odchyt voľne žijúcej populácie norkov v prírode.

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok