Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
23. mar. 2023Adrián
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
11.07.2019 08:49 Zaujímavosti
Objavili najstarší pozostatok Homo sapiens sapiens mimo Afriky, uhádnete, kde?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.07.2019 08:49 Zaujímavosti

Objavili najstarší pozostatok Homo sapiens sapiens mimo Afriky, uhádnete, kde?



Vedci na celom svete sú nadšení. Výskumnému tímu sa totiž podaril prevratný objav. Objavili približne 210-tisíc rokov staré pozostatky tzv. človeka rozumného. Ide o najstarší nález svojho druhu mimo Afriky.


Úlomok zo zadnej časti lebky objavili odborníci v nemenovanej gréckej jaskyni ešte v 70. rokoch minulého storočia. V tomto období však veda nebola tak ďaleko, aby bola schopná presne vyhodnotiť vek podobného artefaktu. Vtedy ho označili za pozostatok človeka neandertálskeho, ktorý sa v Európe objavil oveľa skôr. Najnovšie technické metódy a komparatívny výskum ale ukázali, že tieto pozostatky nepatria neandertálcovi, ale druhu Homo sapiens sapiens.

 

 

Podľa najnovších zistení bol teda človek rozumný v Európe o približne 50-tisíc rokov skôr, než sa pôvodne predpokladalo. Pre odborníkov je však stále veľkou záhadou, čo presne sa stalo s touto populáciou Homo sapiens sapiens, pretože po sebe nezanechali žiadnych dodnes žijúcich potomkov. V tomto prípade išlo s najväčšou pravdepodobnosťou len o istú skupinu, ktorá sa na našom kontinente zdržala iba dočasne, a to dávno pred tým, než sa im ho podarilo celý obsadiť. Takto pred približne 45.000 - 35.000 rokmi Homo sapiens sapiens úplne vytlačili z Európy neandertálcov, s ktorými však predtým niekoľko milénií spolunažíval a plodil zmiešané potomstvo.

 

 

Podľa vedeckej štúdie z roku 2010 majú ľudia európskeho a ázijského pôvodu v prípade jednotlivcov približne dve percentá neandertálskej DNA, pričom v celej populácii ľudstva prežíva približne 20 percent neandertálskeho genómu. Stopy neandertálskej DNA však nemajú ľudia pôvodom zo subsaharskej Afriky.

 

 

 

 

 

 

 

 



reklama


Zdroj: TASR/netky IK

Foto:  Pixabay/SITA/Unsplash



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok