Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2021Ondrej
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Dušan Kováčik.
Dušan Kováčik.
03.09.2021 10:21 Domov
AKTUALIZÁCIA: Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Sudkyňa zmietla jeho žiadosť o prepustenie zo stola
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.09.2021 10:21 Domov

AKTUALIZÁCIA: Bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Sudkyňa zmietla jeho žiadosť o prepustenie zo stolaPEZINOK - Sudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku zamietla Kováčikovu žiadosť o prepustenie.


Aktualizácia 3. septembra 17:52 

Obžalovaný bývalý špeciálny prokurátor Dušan Kováčik ostáva vo väzbe. Samosudkyňa Špecializovaného trestného súdu v Pezinku Pamela Záleská sa totiž odmietla zaoberať žiadosťou o prepustenie, ktorú podal vo štvrtok (2. septembra).

 

Dôvodom bolo, že nebola splnená lehota 30 dní od posledného rozhodnutia o jeho väzbe. Zároveň v žiadosti podľa sudkyne neboli zverejnené žiadne nové argumenty.

Sudkyňa zároveň uviedla, že obžalovaný v rámci kolúznej väzby spadá už pod novú právnu úpravu, ktorá limituje takúto väzbu na päť mesiacov.

 

V jeho prípade však podľa nej platí výnimka z tohto pravidla, keďže je obžalovaný aj pre založenie, zosnovanie a podporovanie zločineckej skupiny. Táto kategória je aj v novej právnej úprave uvedená ako výnimka z päťmesačnej lehoty.

 

Kováčik neuspel s novými skutočnosťami

Dnešné pojednávanie s Dušanom Kováčikom sa začalo neskôr. Sudkyňa sa musela oboznámiť s novými podaniami. Kováčik vo svojej žiadosti o prepustenie z väzby argumentoval novými skutočnosťami.

 

Prokurátor ÚŠP Michal Šúrek si myslí, že Dušan Kováčik má ostať vo väzbe.  Skonštatoval, že by sa vlastne ani nemalo o novej žiadosti rozhodovať, pretože Najvyšší súd sa Kováčikovou väzbou zaoberal iba pred siedmimi dňami a nové dôvody nezazneli.

 

Bývalý špeciálny prokurátor okrem iného tvrdí, že nové dôkazy majú mať zásadný vplyv na dôveryhodnosť výpovedí svedkov – bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, Mateja Zemana či už zosnulého Františka Böhma.

 

Poukazuje na vyšetrovanie Mateja Zemana a Petra Pčolinského v súvislosti s krivými výpoveďami. Zdôrazňuje, že Csaba Dömötör je za krivú výpoveď odsúdený. Prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry Michal Šúrek reagoval, že vyšetrovanie týchto osôb nesúvisí s prípadom Dušana Kováčika.

 

„Je tu evidentná snaha obhajoby podsúvať klamlivé informácie za účelom vyvolania akéhosi zdania, že sa má jednať o zmanipulované dôkazy a dokazovanie.“ 

 

„Neustále predkladanie rôznych listín, ktorými sa snaží obžalovaný spochybniť riadne vykonané dokazovanie, absolútne nereflektuje na skutočnosti, že svedkovia Matej Zeman, Csaba Domotor ako aj ďalší, ktorí vypovedali v nastolenej trestnej veci, riadne vysvetlili a zodpovedali všetky položené otázky,“ vyhlásil na súde Šúrek. Informoval Denník N.

 

Pôvodná správa

Sudkyňa sa musí oboznámiť s novými podaniami. "Ide o dve podania s prílohami. Jedno je žiadosť o prepustenie z väzby, druhé je relatívne rozsiahly návrh na vykonanie dôkazov aj s prílohami. Ide o niektoré prílohy vo forme listinných dôkazov, takisto je tam návrh na vypočutie niektorých ďalších svedkov," uviedol obhajca Dušana Kováčika Erik Magál.

 

Súvisiaci článok: AKTUALIZÁCIA: Dušan Kováčik zostáva vo väzbe!

 

Navrhujú vypočuť aj svedkov, ktorí sú momentálne obžalovaní ako údajní členovia zločineckej skupiny takáčovcov a ďalšie osoby. Mená nekonkretizoval. 

 

"Čo sa týka listinných dôkazov, ktoré sme predkladali, ide o zápisnice z rôznych výsluchov viacerých osôb. Z nášho pohľadu tieto zápisnice jednoznačne vyvracajú hodnovernosť spolupracujúcich svedkov. Ide o rozsiahle výpovede, ktoré sa týchto spolupracujúcich svedkov priamo dotýkajú a majú priamy vplyv na hodnotenie hodnovernosti výpovedí, ktoré odzneli aj na tomto hlavnom pojednávaní." 

 

Dodal, že má ísť aj o hodnovernosť výpovede bývalého šéfa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa. Ten na hlavnom pojednávaní ešte v júli tvrdil, že odovzdal Dušanovi Kováčikovi úplatok 50 000 eur za to, že mal vtedajší špeciálny prokurátor vybaviť, aby v roku 2017 nebola podaná sťažnosť proti prepusteniu údajného šéfa takáčovcov Ľubomíra Kudličku z väzby.

 

Súvisiaci článok: Dušan Kováčik zostáva za mrežami. Rozhodol o tom Najvyšší súd SR

 

Národná kriminálna agentúra zadržala Dušana Kováčika koncom októbra minulého roka. Svojej funkcie sa vzdal krátko po vznesení obvinenia. Čelí obžalobe zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny, zo zločinu prijímania úplatku, zo zločinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a z prečinu ohrozenia dôvernej a vyhradenej skutočnosti. Vo väzbe je od októbra minulého roka.

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok