Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. okt. 2020Arnold
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Drogy sa k nám dostávajú z Južnej Ameriky, západnej Ázie, severnej Afriky a Číny.
Drogy sa k nám dostávajú z Južnej Ameriky, západnej Ázie, severnej Afriky a Číny.
06.06.2019 14:33 Domov
Obchodu s drogami sa v Európe darí, prečo je to tak?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.06.2019 14:33 Domov

Obchodu s drogami sa v Európe darí, prečo je to tak?BRUSEL - V roku 2017 bolo v Európe oznámených viac než 1,1 milióna prípadov zadržania nelegálnych drog. Najvyšší počet sa podarilo policajným zložkám zadržať v Španielsku, Británii a Francúzsku.


Počas rokov 2013 – 2018 bola Európa svedkom dramatických zmien v oblasti užívania a šírenia drog vrátane zvýšenia počtu nekontrolovaných látok. Trh, na ktorom prevládali látky rastlinného pôvodu dovezené do Európy, sa vyvinul na trh, kde syntetické drogy a ich výroba zohrávajú čoraz významnejšiu úlohu.

 

 

Hlavnými oblasťami, odkiaľ sa nelegálne drogy dostávajú do Európy, sú Južná Amerika, západná Ázia a severná Afrika, zatiaľ čo Čína je dôležitým zdrojom nových psychoaktívnych látok. Európa vyrába najmä kanabis a syntetické drogy. Kanabis sa vyrába väčšinou na lokálnu spotrebu, kým syntetické drogy okrem iného aj na export do iných častí sveta.

 

 

Európske monitorovacie centrum pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) upozornilo, že využívanie sociálnych médií, obchodovania cez tzv. "hlboký web" (deep web) a šifrovacích techník zohráva čoraz väčšiu úlohu pri obchodovaní s drogami. V roku 2017 bolo v EÚ zaznamenaných viac ako 104 000 prípadov zachytenia kokaínu. Oproti minulému roku to bolo o 4 200 viac. Kokaín je najčastejšie užívanou nelegálnou drogou v EÚ, pričom ju najčastejšie užívajú mladí ľudia od 15 do 34 rokov. Kokaín vstupuje do Európy mnohými cestami a prostriedkami, najväčšou výzvou je rast obchodovania s námornými prepravnými kontajnermi.

 

 

Heroín je najbežnejším nelegálnym opioidom na trhu s drogami v Európe. Množstvo zachyteného heroínu v EÚ sa v roku 2017 zvýšilo o viac ako tonu (5,4 tony), pričom ďalších 17,4 tony zachytilo Turecko. Znepokojujúcim náznakom v EÚ bolo v roku 2017 zachytenie 81 ton prekurzorov používaných na výrobu heroínu. Laboratóriá vyrábajúce heroín z morfínu za použitia prekurzorov boli v posledných rokoch objavené v Bulharsku, Česku, Holandsku a Španielsku.

 

 

Marihuana alebo kanabis je podľa uvedenej správy najdlhšie etablovanou drogou v Európe. Ide o najčastejšie užívanú drogu, pričom vlani takmer 20 percent osôb vo veku 15 – 24 rokov uviedlo užívanie kanabisu. V súčasnosti prebiehajú diskusie o terapeutickej hodnote kanabisu, kanabisových prípravkoch a liekoch získaných z rastlinného kanabisu. Niektoré krajiny už marihuanu zlegalizovali, pre Európu však platí, že na kontrolu užívania kanabisu jej krajiny vyčleňujú značné množstvo policajných zdrojov. V roku 2017 sa viac ako polovica z 1,2 milióna oznámených prípadov trestných činov a prečinov súvisiacich s užívaním alebo prechovávaním drog týkala kanabisu.

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pixabay, Pexels, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok