Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
3. jún. 2023Karolína
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók
Predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory (SOPK) Peter Mihók
14.06.2022 11:08 Domov
Obchodná a priemyselná komora kritizuje postup NAKA voči Klubu 500!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
14.06.2022 11:08 Domov

Obchodná a priemyselná komora kritizuje postup NAKA voči Klubu 500!BRATISLAVA - Vyšetrovateľ NAKA preveruje trestné oznámenie podané fyzickou osobou vo vzťahu k trestnému činu financovania terorizmu a založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Vyšetrovateľ požiadal o poskytnutie súčinnosti aj Klub 500 s „cieľom zistiť skutkový stav veci tak, aby o ňom neboli dôvodné pochybnosti, a to v rozsahu nevyhnutnom na rozhodnutie“.


Podnikateľský sektor je dlhodobo atakovaný, obviňovaný a kriminalizovaný, pritom sa zabúda na to, že je to práve podnikateľský sektor, ktorý zabezpečuje riadne ekonomické a sociálne fungovanie štátu. V stanovisku k medializovanému dožiadaniu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA), adresovanému Klubu 500 ohľadom dovozov ruského plynu, ropy a ďalších surovín, to konštatuje Slovenská obchodná a priemyselná komora (SOPK).

 

 

„Takýto postup zo strany vyšetrovateľa voči organizácii, ktorá zastrešuje najväčších slovenských podnikateľov najmä v oblasti priemyslu, je z nášho hľadiska neprimeraný a nemiestny,“ vyhlásila komora s tým, že toto dožiadanie považuje za najnovší atak na podnikateľský sektor.

 

Prečítajte si tiež: Igor Matovič má problém pre vyjadrenie o Židoch. Hrozia mu súdom!

 

Úlohou podnikateľov je podľa SOPK zabezpečiť riadne fungovanie firiem, zamestnávanie ľudí a platenie daní.

 

„Toto všetko sa musí diať pri rešpektovaní zákonov Slovenskej republiky a medzinárodných dohôd, čo naše firmy plne rešpektujú,“ zdôraznila komora.

 

Pripomína, že nákup surovín je základný predpoklad fungovania priemyselných podnikov, bez nich by firmy neboli schopné vyrábať, predávať, zamestnávať a v konečnom dôsledku odvádzať dane do štátneho rozpočtu. Žiadna firma podľa komory nekupuje ropu a plyn z Ruska priamo, ale tieto suroviny zabezpečuje štát prostredníctvom štátnych firiem na základe medzinárodných dohôd.

 

 

„Tou najhoršou vecou pre každú ekonomiku je, keď ju začne ovládať politika. V žiadosti NAKA, adresovanej Klubu 500, cítime silný politický akcent, pričom podľa nás akurát odvádza podnikateľov od ich hlavnej úlohy, tzn. vyrábať, predávať, zamestnávať a sanovať štát,“ tvrdí SOPK.

 

„Vyjadrujeme plnú podporu Klubu 500, s ktorým má SOPK veľmi dobré vzťahy, s ktorým koordinuje mnohé stanoviská a pripomienky k legislatíve, ale aj pri konkrétnych rokovaniach s vládou Slovenskej republiky,“ dodáva v stanovisku komora.

 

 

Zo žiadosti polície vyplýva, že peniaze z predaja plynu či ropy môžu podľa trestného oznámenia slúžiť Ruskej federácii na vedenie vojny proti Ukrajine, kde sú páchané vojnové trestné činy a terorizmus. Vyšetrovateľ požiadal Klub 500, ale aj ďalšie subjekty, aby sa k tomu vyjadrili. Polícia zdôraznila, že v žiadnom prípade nejde o kriminalizovanie významných slovenských podnikateľov, ale o štandardné preverovanie trestného oznámenia.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Slovenskí politici si vyskúšali bitku v taiwanskom parlamentereklama


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Dedík

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok