Občania EÚ žijúci v Británii nebudú môcť hlasovať v referende o členstve v únii

NETKY.SK • 25 Máj 2015, 10:45 • 2 min
Občania EÚ žijúci v Británii nebudú môcť hlasovať v referende o členstve v únii

LONDÝN - Občania väčšiny členských krajín Európskej únie žijúci v Británii nebudú môcť hlasovať v referende o jej zotrvaní v EÚ, informoval dnes úrad vlády. Volebné právo v referende budú mať tí z nich, ktorí hlasujú v britských parlamentných voľbách, uviedla stanica BBC.

slovakia

left justify in out

Znamená to, že hlasovať budú môcť občania Írska, Malty a Cypru žijúci v Británii, ale z iných členských krajín EÚ nie, a tiež občania britského Spoločenstva národov (Commonwealthu) na Gibraltáre. Vyplýva to z legislatívneho návrhu, ktorý parlament dostane vo štvrtok. Vládnuci konzervatívci sľúbili usporiadať referendum do konca roka 2017.

 

Britský premiér David Cameron bude dnes popoludní rokovať vo svojom letnom sídle v Chequers v predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudom Junckerom.

 

BBC citovala zdroj z úradu vlády, ktorý povedal, že doteraz nemal žiaden Brit možnosť vyjadriť sa k členstvu svojej krajiny v EÚ. "Nadišiel čas napraviť to a dať ľuďom na výber - zotrvať v EÚ alebo vystúpiť. Je to pre našu krajinu veľké rozhodnutie, ide o budúcnosť Spojeného kráľovstva. Preto si myslíme, že je dôležité, aby o tom rozhodli občania Británie, Írska a Commonwealthu."

 

Euroskeptici pred časom vyhlásili, že by v britskom referende mohlo hlasovať až 1,5 milióna ľudí z ďalších členských krajín EÚ, ak by sa hlasovalo podľa pravidiel pre voľby do miestnych vlád, ktoré umožňujú hlasovanie občanom ďalších členských štátov EÚ.

 

Očakáva sa, že Škótska národná strana (SNP), ktorá je pri moci v Škótsku, sa pokúsi prinútiť britskú vládu k zmene legislatívy, aby mohli hlasovať aj 16- a 17-roční, podobne ako v referende o nezávislosti Škótska v roku 2014.

 

Vedúci klubu SNP v britskom parlamente Angus Robertson povedal, že nesúhlasí s referendom o členstve krajiny v EÚ. Ak sa však uskutoční, "mladí ľudia sú naša budúcnosť. Je to ich Británia a ich Európa, preto musia dostať slovo".

 

Hlavný minister Gibraltáru Fabian Picardo vyhlásil, že hlasy občanov Commonwealthu z Gibraltáru "bude počuť... v tomto kľúčovom cvičení z demokracie".

 

Cameron bude tento týždeň rokovať v Dánsku, Holandsku, Francúzsku, Poľsku a Nemecku o tom, čo chce Británia zmeniť vo svojom vzťahu k EÚ.

 

V stredu, po vystúpení kráľovnej Alžbety II. na ustanovujúcom zasadnutí parlamentu, odletí do Dánska, kde sa vo štvrtok na pracovných raňajkách stretne s premiérkou Helle Thorningovou-Schmidtovou.

 

V ten istý deň absolvuje aj schôdzky s holandským premiérom Markom Ruttem a s francúzskym prezidentom Francoisom Hollandom.

 

V piatok bude vo Varšave rokovať s poľskou premiérkou Ewou Kopaczovou a potom v Berlíne s nemeckou kancelárkou Angelou Merkelovou. Podľa zdroja z Downing Street 10 Cameron dúfa, že sa mu ešte pred júnovým summitom EÚ podarí osobne pohovoriť so všetkými lídrami EÚ.



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies