Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2021Oto
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dom na skale
Dom na skale
20.04.2021 08:13 Zaujímavosti
O hlúpejšom staviteľovi ste určite ešte nepočuli
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
20.04.2021 08:13 Zaujímavosti

O hlúpejšom staviteľovi ste určite ešte nepočuliČlovek nemusí byť skúsený murár s dlhoročnou a bohatou praxou, aby vedel posúdiť, že pri stavbe akéhokoľvek domu sa vyžaduje viac ako len zručnosť.


Chce to, samozrejme, trpezlivosť, cit pre detail a staviteľ by mal mať zodpovedané základné otázky ešte skôr než sa pracovný proces vôbec začne. Musí vedieť, či bude mať dostatok prostriedkov na zakúpenie materiálu, s akým časovým rozpätím sa približne ráta, ale predovšetkým je dôležité stavať na skutočne dobrom základe. Ak sa totiž dom položí na nepremyslené miesto, veľký problém na seba nenechá dlho čakať.

 

Na pohľad rovnaké
Boli kedysi dvaja stavitelia. Obaja mali v pláne postaviť dom a dokonca začali s prácou v rovnakom čase. Použili zhodný materiál, robota im šla šikovne, a oboch napĺňala spokojnosť pri pohľade na pekne pôsobiace dielo. Existoval však jeden zásadný rozdiel, ktorý ich od seba odlišoval. Múdry staviteľ si ako základ zvolil skalu. Dom postavil na nej, pretože umne posúdil, že sa mu to vyplatí, a neprinesie to neželané prekvapenia v budúcnosti. Hlúpy staviteľ staval, naopak, na piesku, čo znamená, že nielenže sa nezaoberal možným rizikom, navyše si pravdepodobne naivne namýšľal, že nič zlé sa stať nemôže.

 

Búrka
Ako to však už býva, na svet prichádza nejedna búrka. Jedna sa zniesla aj tam, kde mali stavitelia svoje domy, a bola veru obrovská. Fučal silný vietor, padal dážď, nebezpečenstvo bolo čo i len pozrieť sa von z okna. Múdry staviteľ si pokojne odpočíval v dome, pretože pohroma sa k nemu nedostala. Veď predsa staval na skale, ani vietor nemohol príbytok narušiť. Len škoda, že sa to nedá povedať o hlupákovi, ktorý bojoval o holý život. Jeho dom z piesku sa okamžite zrútil a jemu neostalo vonkoncom nič.

 

Je to o živote
Podobenstvo o Dvoch staviteľoch pri istej príležitosti porozprával Ježiš a je zaznamenané v Evanjeliách. Chcel ním poukázať na skutočnosť, že aj človek je staviteľ, a to bez ohľadu na to, aké je jeho profesionálne zameranie. Každý si predsa buduje život, zveľaďuje ho a občas aj renovuje. Či obstojí a nezrúti sa pri najbližšom sklamaní, o tom rozhoduje základ. Boh je jediná skala, ktorú nepremôže ani najhlbšia bolesť a nezoslabne ani pod náporom zla.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok