Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
štátny tajomník ministerstva financií SR Marcel Klimek.
štátny tajomník ministerstva financií SR Marcel Klimek.
12.09.2021 11:44 Ekonomika
Nulový štartovací rozpočet zabráni rezortom plytvať peniazmi na nezmyselné projekty
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
12.09.2021 11:44 Ekonomika

Nulový štartovací rozpočet zabráni rezortom plytvať peniazmi na nezmyselné projektyBRATISLAVA - Pri uplatňovaní nulového štartovacieho rozpočtu pre nové investície by jednotlivé rezorty už nemali financovať neefektívne alebo nezmysluplné investície len preto, že majú k dispozícii nejaké peniaze.


Podľa štátneho tajomníka Ministerstva financií SR Marcela Klimeka (nominant OĽaNO) všetky kapitálové, resp. investičné výdavky v tomto balíku v objeme nad 1 milión eur, podliehajú hodnoteniu Útvarom hodnoty za peniaze (ÚHP).

 

Historická zmena
"Tento rozpočet je teraz spravovaný na centrálnej úrovni a zároveň podlieha hodnoteniu, je to z môjho pohľadu veľmi významná reforma verejných financií," tvrdí Klimek s tým, že ide o historickú zmenu.

 

Mení totiž dlhoročne zaužívaný mechanizmus podľa neho politického rozpočtovania kapitálových výdavkov na ekonomicky najefektívnejší mechanizmus hodnoty za peniaze.

 

Nové pravidlá investovania vo verejnej správe na základe nulového štartovacieho rozpočtu (Investície 2.0) uplatňuje rezort financií prvý rok, zámerom je zlepšiť celý proces a všetky fázy prípravy investícií, aby sa problémy neriešili až pri obstarávaní.


Verejný kapitálový rozpočet na tento rok je podľa štátneho tajomníka ministerstva financií na úrovni 1,2 miliardy eur a približne v týchto rámcoch sa bude vyvíjať aj v budúcich rokoch.

 

 

"Keďže je veľké množstvo investičných projektov, ktoré sa dajú realizovať vo verejnej správe, správca sa musí rozhodnúť, ktoré projekty priorizuje a ktoré nie. Presne na priorizáciu slúži hodnotenie Útvarom hodnoty za peniaze," uviedol Klimek.

 

Ako podotkol, najlepšie je realizovať najskôr investície s najvyššou návratnosťou a postupne ďalšie, a to z pohľadu verejného záujmu a verejných financií. "A preto je tá zmena tak principiálne významná," myslí si.

 

Aj keď s rezortmi sú o tom ešte diskusie, lebo boli zvyknuté spravovať si rozpočet samostatne, spolupráca s nimi je podľa štátneho tajomníka zatiaľ dobrá a darí sa im vysvetľovať a realizovať plány tak, ako boli navrhnuté.

 

Rezort dopravy má výhrady
Hoci minister dopravy a výstavby Andrej Doležal (nominant Sme rodina) nulový štartovací rozpočet akceptuje, resp. berie na vedomie, má k nemu aj pripomienky. Nevidí dôvod, aby projekty, ktoré majú zelenú od ÚHP a sú v harmonograme investičných priorít rezortu, neboli v investičnom rozpočte od roku 2022 a výhľadovo v rokoch 2023 a 2024.

 

"Nemôžeme mať výhľadovo nulu v investičnom rozpočte. Ostatné projekty, ktoré nemajú zelenú, zostanú vo všeobecnej pokladničnej správe, s tým nemám problém," povedal Doležal v ostatnom živom prenose na sociálnej sieti.

 Akékoľvek investičné prostriedky sú podľa ministra dopravy vo všeobecnej pokladničnej správe na ministerstve financií. "Sú síce pridelené do nášho rezortu, ale nie u nás. A ak chcem reálne čerpať tieto investície, tak požiadam o tzv. rozpočtové opatrenie. Urobili sme kusisko práce s ÚHP aj s ministerstvom financií v tom, že sme zverejnili vládou schválený harmonogram investičných priorít, kde je jasná vízia, ako chceme čerpať investičné prostriedky," pripomenul Doležal.

 

Preto by sa veľmi čudoval, keby budúci rok začínali s nulou v investičnom rozpočte, napríklad Národnej diaľničnej spoločnosti a Slovenskej správy ciest, keď vláda už vzala na vedomie harmonogram investičnej výstavby. Dôsledkom nulového štartovacieho rozpočtu je podľa ministra dopravy aj istá neistota v spoločnostiach, ktoré majú dynamicky pôsobiť a obstarávať.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky KZ

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
BANNER_13_REPLACE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok