Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. feb. 2023Tatiana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
Slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák
11.01.2019 06:17 Domov
Nový úradujúci predseda OBSE, Miroslav Lajčák, zožal vo Viedni úspech
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.01.2019 06:17 Domov

Nový úradujúci predseda OBSE, Miroslav Lajčák, zožal vo Viedni úspechBRATISLAVA/VIEDEŇ - Predseda Parlamentného zhromaždenia Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (PZ OBSE) George Tsereteli a generálny tajomník PZ Roberto Montella privítali programové priority, ktoré vo štvrtok v prejave na zasadnutí Stálej rady OBSE vo Viedni predstavil nový úradujúci predseda OBSE, slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák.


Tsereteli a Montella poznamenali, že Lajčákov program pre rok 2019 s troma hlavnými prioritami - prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus - sa zhoduje so zámerom Parlamentného zhromaždenia prinášať hmatateľné výsledky pre vyše miliardu občanov z regiónu OBSE. Tsereteli a Montella zdôraznili, že PZ je pripravené spolupracovať s novým predsedníctvom na rozvíjaní spoločných stratégií.

 

 

"Ako predseda PZ sa teším na spoluprácu s úradujúcim predsedom pri riešení konfliktov a ich prevencii, ako aj pri presadzovaní bezpečnej budúcnosti a snahách o efektívny multilateralizmus," uviedol Tsereteli, pochádzajúci z Gruzínska.

"Obeťami nevyriešených konfliktov a porušovania ľudských práv sa už stalo príliš veľa ľudí a my všetci musíme pracovať na tom, aby sme zaistili, že OBSE má k dispozícii nástroje, ktoré potrebuje na zlepšenie situácie všetkých našich ľudí. Vidíme pozitívny vývoj napríklad v Moldavsku a tento pokrok treba ďalej rozvíjať a investovať doň," dodal Tsereteli.

 

Predseda Tsereteli zdôraznil množstvo riešení, ktoré už Parlamentné zhromaždenie prijalo. Podľa jeho slov PZ prinieslo veľmi dôležité odporúčania, založené na debatách v jeho radoch, ktoré môžu stále slúžiť ako užitočný návod pre OBSE.

 

Montella povedal: "Potešilo ma, keď som si dnes vypočul priority načrtnuté ministrom Lajčákom, a aj jeho názor, že existujú nástroje na riešenie našich spoločných výziev. Jedným z týchto nástrojov je Parlamentné zhromaždenie a energia, ktorú našich 323 oddaných členov zhromaždenia vkladá do tejto organizácie. Zhromaždenie je priamym spojivom medzi OBSE a 'koncovými užívateľmi výsledkov OBSE' - teda občanmi, pre ktorých pracujeme. Preto má zhromaždenie jedinečnú možnosť pomáhať zavádzať do života hodnotné priority načrtnuté dnes vo Viedni."

 

 

Prvé tohtoročné zasadnutie Stálej rady OBSE vo štvrtok vo Viedni bolo zároveň prvým pod slovenským vedením. Slovensko prevzalo ročné predsedníctvo v OBSE od Talianska 1. januára. Počas nasledujúcich 12 mesiacov bude vystupovať v mene celej organizácie. Slovenská vláda tri hlavné priority predsedníctva SR v OBSE, ktorými sú prevencia a zmierňovanie následkov konfliktov, bezpečná budúcnosť a efektívny multilateralizmus, odobrila 19. decembra. Mottom je "Predsedníctvo orientované na človeka".

 

Stála rada OBSE je rozhodovacím orgánom, ktorý združuje stálych predstaviteľov všetkých 57 účastníckych a 11 partnerských štátov. Schádza sa vo Viedni na týždennej báze a rokuje o aktuálnom vývoji v regióne OBSE. Úlohou OBSE je pracovať na stabilite, mieri a demokracii v Európe prostredníctvom politického dialógu, spoločných hodnôt a praktickou prácou. Jej aktivity pokrývajú oblasti od politiky, vojenských či ekologických aspektov, až po ekonomiku a ľudské práva.

 reklama


reklama


Zdroj: TASR, netky IK

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok