Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2021Vincent
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Prvú etapu projektu odskúšalo mesto v siedmich mestských častiach.
Prvú etapu projektu odskúšalo mesto v siedmich mestských častiach.
03.12.2020 22:02 Domov
Nový systém zberu odpadu v Bratislave sa dostane postupne do každej mestskej časti
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.12.2020 22:02 Domov

Nový systém zberu odpadu v Bratislave sa dostane postupne do každej mestskej častiBRATISLAVA - Zmenený systém zberu triedeného odpadu sa na budúci rok dotkne postupne všetkých mestských častí Bratislavy. V tlačovej správe o tom informovala hovorkyňa hlavného mesta Katarína Rajčanová.


 "V auguste Bratislava spustila prvú etapu nového spôsobu zberu papiera a plastu zbieraného spolu s kompozitnými a kovovými obalmi formou vrecového zberu s odvozom priamo spred rodinných domov. Prvú etapu projektu odskúšalo mesto v siedmich mestských častiach," uviedla hovorkyňa a dodala, že mesto na základe vyhodnotenia prvej etapy nového systému zavedie tento spôsob od februára 2021 v ďalších troch mestských častiach: v Rači, Novom Meste a Ružinove a od septembra 2021 v ostatných mestských častiach Bratislavy.

 


Vrecový spôsob zberu triedeného odpadu od domu k domu mesto realizovalo v rámci prvej etapy v mestských častiach Podunajské Biskupice, Vrakuňa, Staré Mesto, Devín, Devínska Nová Ves, Petržalka a Vajnory.

 

"V rámci vyhodnotenia prvej etapy bolo našou prioritou prihliadnuť na názor obyvateľov zapojených častí a prispôsobiť nový systém zberu ich komfortu. Preto sme v novembri realizovali prieskum spokojnosti na vzorke 501 domácností rodinných domov v pilotných mestských častiach," uviedla hovorkyňa a dodala, že až 76,8 percenta z opýtaných domácností informovalo, že systém je pohodlnejší ako zberné hniezda a 85,4 percenta je presvedčených, že ľudia takto triedia lepšie.

 


V neposlednom rade bolo cieľom nastavenia nového systému aj zvýšenie miery triedenia a kvality vytriedenej zložky. "Aby sme zistili, či vrecový zber triedeného odpadu naozaj prináša čistejšiu druhotnú surovinu, v októbri sme zrealizovali analýzu vzoriek odpadov zo všetkých mestských častí, kde bol v rámci prvej etapy zavedený vrecový systém zberu triedeného odpadu z rodinných domov. Analýza nám ukázala, že v rámci novo zavedeného vrecového zberu je znečistenie vytriedeného plastu len 11 percent, kým pri systéme zberných hniezd bolo znečistenie až 38 percent," uviedla hovorkyňa a dodala, že znečistenie papiera v modrých vreciach je 4 percentá, pričom pri systéme zberných hniezd bolo až 16 percent.

 


Zavedením tohto systému zberu celoplošne pre rodinné domy by sa mala úroveň vytriedenia v našom hlavom meste ešte zvýšiť. "Odhaduje sa, že v rodinných domoch by obyvatelia mohli vytriediť až o 20 percent viac odpadu na efektívnejšie využitie," vysvetlila hovorkyňa.

 

Na základe vyhodnotenia prvej etapy a prieskumu spokojnosti občanov sa mesto rozhodlo pokračovať v rozbehnutom systéme vrecového zberu a považuje ho za úspešný. Na základe prieskumu mesto zvýši tiež frekvenciu odvozu vrecového triedeného odpadu a počet pridelených vriec.

 

Prvé tri 

Na začiatku roku 2021 sa do systému zberu zapoja mestské časti Rača, Nové Mesto a Ružinov. Odvoz odpadu začne vo februári 2021, čomu bude predchádzať rozvoz vriec. Od augusta 2021 sa do systému zapoja zostávajúce mestské časti so zvozom odpadu v septembri.

 

 

Sklo

Zber vytriedeného skla bude zabezpečený doterajším spôsobom cez zvony na sklo. Na zberných hniezdach už nebudú k dispozícii kontajnery na papier a plasty zbierané spolu s kompozitnými a kovovými obalmi.

Zapojenosť obyvateľstva po troch mesiacoch od spustenia prvej etapy bola 72 percent pre plast, kompozitné a kovové obaly a 28 percent pre papier.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Lukáš Čief

Foto:  Facebook, YouTubeNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok