Testovaných na slovensku
167562
Infikovaných na slovensku
1520
Infikovaných svetovo
5963044
Úmrtí svetovo
363905
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2020Vilma
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Zem sa mení k horšiemu a je na nás, aby sme tomu zabránili.
Zem sa mení k horšiemu a je na nás, aby sme tomu zabránili.
13.08.2019 10:52 Environetky
Nový projekt má ukázať, ako cez stravu bojovať proti klimatickým zmenám
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.08.2019 10:52 Environetky

Nový projekt má ukázať, ako cez stravu bojovať proti klimatickým zmenámBRATISLAVA - Už 1. septembra sa na Slovensku po prvýkrát spustí rastlinná výzva, ktorá pomôže Slovákom a Slovenkám bojovať s klimatickou krízou. Rastlinná výzva Jem pre Zem ich v rámci bezplatného 30-dňového programu naučí, ako svojím jedálničkom môžu hneď teraz začať znižovať svoju uhlíkovú stopu a pritom si naplno užívať svoje jedlo.


Výzva Jem pre Zem vznikla v reakcii na prehlbujúcu sa klimatickú krízu. "Ľudské stravovanie zohráva významnú rolu v napredovaní klimatických zmien a živočíšna výroba podľa OSN zodpovedá až za 14,5 % všetkých emisií skleníkových plynov," uviedol koordinátor projektu Jem pre Zem Michal Roško. 

 

 

Okrem toho je vysoká spotreba mäsa a živočíšnych výrobkov hlavnou príčinou výrubu dažďových pralesov, odlesňovania a straty biodiverzity vo svete. Potvrdzuje to aj najnovšia správa klimatického panelu (IPCC) ktorá hovorí o tom, že bez zmeny jedálničkov nedokážeme klimatické zmeny zastaviť.

 

 

"Podľa tejto správy dokáže rastlinné stravovanie do roku 2050 znížiť emisie z poľnohospodárstva a odlesňovania až na jednu tretinu oproti súčasnému vývoju," dodal Roško. Aj preto je podľa neho zmena jedálnička jedným s najsilnejších nástrojov, ktoré ako jednotlivci majú vo svojich rukách v boji s klimatickou krízou a odlesňovaním.

 

Rastlinná výzva ponúka riešenia pre ľudí, ktorí chcú pomôcť v boji s klimatickou krízou, avšak nechcú sa vzdávať svojich obľúbených jedál. 30-dňový program ich naučí, ako si ich pripravovať vo verzii priateľskejšej k životnému prostrediu. Účastníkom poskytne takmer stovku chutných receptov na tradičné jedlá, ako aj na exotické špeciality. "Na vyriešenie klimatickej krízy bude potrebné, aby každý z nás priložil ruku k dielu. Rastlinná výzva ľudí naučí, ako to robiť chutne a s radosťou." vyjadruje sa Roško.  

 

 

"Chceme ľuďom ukázať, že bojovať s klimatickou krízou sa dá aj naozaj chutným spôsobom. Aj preto sa zameriavame hlavne na tradičné jedlá, ktoré všetci poznáme a milujeme. Nebude teda chýbať rastlinná verzia sviečkovej, paprikáša, segedínskeho guláša, či rastlinné vepřo-knedlo-zelo," dodáva Roško. 

 

 

Projekt Jem pre Zem približuje ľuďom najnovšie výdobytky rastlinného potravinárstva, pomáha rozvíjať rastlinné podnikanie na Slovensku a presadzuje udržateľné riešenia v stravovaní, ktoré dokážu nasýtiť rastúcu svetovú populáciu. Ako sa hovorí: "Sme tým, čo jeme."

 

Do výzvy sa môžu záujemcovia zaregistrovať už dnes na stránke www.jemprezem.sk.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky LČ

Foto:  Pixabay, Pexels, TASR, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok